Ausztriára és Németországra is jellemző az orvos elvándorlás, de az ő helyeiket feltöltik a magyar orvosok.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat tapasztalatai azt igazolták, hogy Magyarországon egy kórház sem felel meg minden tekintetben az új minimumfeltételeknek, ezért úgy vélik, a hatósági ellenőrzések és az esetleges engedélyek megvonása előtt módosítani kellene a rendeletet. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke a Ma reggelben elmondta, figyelembe kell venni, hogy a szakmának vannak elvárásai, amit megfogalmaz egy jogszabályban, majd ezt a realitáshoz kell igazítani.
„Nem véletlen, hogy ilyenkor egy korrekciós jogszabály szokott jönni" – mondta. „Folyamatos egyeztetések folynak, (…) az első korrekciós csomag már készen is van, jogszabályi szinten megfogalmazódott és ennek az egyeztetése folyik" – mondta az elnök. Rácz Jenő ugyanakkor kitért arra, hogy „egyetértek abban az államtitkár úrral, hogy célszerű a minimumfelvételeket magasabban meghatározni és utána visszafelé korrigálni, mint ellenkező irányba, azaz, hogy nagyon alacsonyan meghatározni és utána azon bárki beléphet" – magyarázta.
Rácz Jenő szerint az egészségügyi dolgozók bérét nem feltétlen a külföldi bérekhez, hanem a magyarországi bérviszonyokhoz kell viszonytani. „Ezért szükséges volt az a több mint 30 milliárd forint, ami bekerült az egészségügyi bérezésre többletpénzként". A kórházszövetség elnöke szerint ez egy folyamat része kell, hogy legyen, hiszen az orvosok jelentősebb tételt kaptak, a szakdolgozók már kevésbé jelentőset. „Azt a problémát sikerült elkerülni, ami Szlovákiában egy évvel ezelőtt volt" – mondta, ugyanakkor hozzátette: az elvándorlásnál a tendenciák nem javultak, idén is hasonló elvándorlási adatok várhatók, mint tavaly. Az interjút megnézheti itt