• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kormányinfó: december 21-én lesz bejelentés a karácsonyról

Egészségpolitika 2020.12.10 Forrás: MTI
Kormányinfó: december 21-én lesz bejelentés a karácsonyról

A kormányhivatalokat arra utasította a kabinet, hogy a táppénzzel kapcsolatos eljárásokat lényegesen gyorsabban folytassák le.

A kormány elkötelezett abban, hogy a lehető leggyorsabban, szervezetten, állami programban biztosítsa a koronavírus elleni oltást, amely önkéntes és ingyenes lesz - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki online sajtótájékoztatóján.

Gulyás Gergely kérte, hogy aki részesülni szeretne az oltásból, regisztráljon a vakcinainfo.gov.hu oldalon. A nyugdíjasok levélben is előjegyezhetnek a vakcinára, a regisztrációs ívet péntektől kézbesítik nekik.

A vakcinainfo.gov.hu oldalt az igények felmérése érdekében működtetik - jegyezte meg.

Hozzátette: mind Keleten, mind Nyugaton komoly oltóanyag-fejlesztések zajlanak, és remélni lehet, hogy az év végén vagy a jövő év elején érkezhet Magyarországra bizonyos számú vakcina.

A vakcinából első körben a védekezésben részt vevők kaphatnak, majd az idősek - tudatta.

Gulyás Gergely közölte: még nem telt el elég idő ahhoz, hogy kijelenthető legyen, az ország túl van a fertőzések számának csúcspontján.

A kormány ugyanakkor bízik abban, hogy ez már megtörtént vagy "most vagyunk a platón", és mérséklődni fog a fertőzések és az elhunytak száma - mondta.

Fontosnak nevezte, hogy az egészségügyi védekezési képesség fennmaradjon. Jelezte, hogy továbbra is valamivel kevesebb, mint 8 ezer embert ápolnak kórházban, és a szabad lélegeztetőgép-kapacitás is megnyugtató.

A koronavírus-tesztelésről a miniszter elmondta: Magyarország ma már a legtöbbet tesztelő országok közé tartozik, sikeres volt két ütemben a pedagógusok tesztelése, az egészségügyi dolgozóké is, a héten pedig a közigazgatási dolgozók tesztelése zajlik. Minden állami alkalmazottra sor kerül, és ha kell, januárban is folytatódnak a tesztelések - közölte.

Reményét fejezte ki, hogy ha mindenki betartja a szabályokat, akkor érdemben csökkenhet a fertőzések száma.

Az előírások betartásával életek menthetők meg - hangoztatta a Miniszterelnökség vezetője.

Emlékeztetett, a kormány döntése értelmében január 11-ig továbbra is érvényesek a korlátozások, a karácsonyi időszak szabályairól pedig december 21-én tesznek bejelentést. Ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: mindenki szeretné, ha karácsonykor a családok együtt lehetnének, és olyan szabályokat lehetne elfogadni, amelyek egy vagy néhány napra megkönnyítik a kapcsolattartást.

A legfontosabb azonban az, hogy a vírus terjedése megakadályozható, lassítható legyen - jelezte Gulyás Gergely, megerősítve, hogy szilveszterkor nem lesz változtatás a korlátozásokban, mert a nagy társasági összejövetelek többhetes védekezés eredményeit sodorhatnák veszélybe.

A miniszter számos kérdést kapott a koronavírus elleni vakcinával kapcsolatban is. Egyik válaszában amellett érvelt: szükség van központi kormányzati kampányra oltásügyben, mivel minél többen fogják beoltatni magukat, annál előbb lesz vége a járványnak.

Hozzátette: a közvélemény-kutatások a lakosság 30 és 60 százaléka közé teszik azok arányát, akik hajlandóak beoltatni magukat, holott 60-70 százalékos rátára volna szükség a társadalom immunitásához. Jelezte: ha van több vakcina, akkor választhat közülük, aki beadatja magának az ellenanyagot.

Arra a felvetésre, lesz-e bármilyen szerepe a védőoltások beadásakor, hogy ki regisztrált a vakcinainfo.gov.hu-n, azt felelte: természetesen lesz, mert az államnak valahogyan informálódnia kell arról, ki szeretné magát beoltatni.

Hogy miért Rogán Antal minisztériuma kezeli a vakcinára regisztrálók adatait, azt válaszolta: mivel a járvánnyal kapcsolatos általános tájékoztatási feladatokat a Miniszterelnöki Kabinetiroda végzi, ezért ez a kézenfekvő és helyes megoldás.

Az üzletek december 24-i nyitvatartásáról Gulyás Gergely azt közölte: a kereskedelmi dolgozói szakszervezetnek igaza van abban, hogy ha az idősek vásárlási sávja hatályban marad, akkor megfontolandó, van-e értelme a december 24-i nyitvatartásnak. Így a vásárlási idősávról szóló kormányzati döntés után lehet határozni a nyitvatartásról - mondta.

A boltokban való létszámkorlátozásra vonatkozó kérdésre azt mondta: látják azt a problémát, hogy a boltokban időként nagy tömegek vannak, és az is igaz, hogy a karácsony előtti időszakban ehhez az idősek vásárlási idősávja is hozzájárulhat, így ezt a két problémát együtt érdemes orvosolni. A kormány egyeztetett kereskedelmi szervezetekkel, Novák Katalin tárca nélküli miniszter pedig ma egyeztet az Idősügyi Tanács tagjaival, ezek eredményeként pedig a kormány nyitott arra, hogy a jelenlegi szabályokon változtasson. Erről pénteken vagy szombaton tudnak tájékoztatást adni.

Közölte azt is: a petárda- és tűzijáték-értékesítést betiltják idén.

A pontos kórházi számokra vonatkozó kérdésre úgy tájékoztatott: a csütörtöki adatok szerint 7869 koronavírus-megbetegedett van kórházban, közülük 994 embert ápolnak intenzív osztályon, és 645-en vannak lélegeztetőgépen.

Az influenza elleni oltóanyagokról elmondta: a készlet nagyjából egyharmada - döntően a háziorvosoknál - még rendelkezésre áll, és további több százezres szállítmány érkezik.

Gulyás Gergely a célzott tömeges teszteléssel kapcsolatban elmondta: az elmúlt 4 hétben folyamatosak voltak a tesztelések, ezen a héten is tesztelnek még, és ha szükséges, akkor januárban is folytatni fogják. Hangsúlyozta: az eredmények elismerésre méltóak, hiszen 18 ezer szolgálati helyen sikerült a teszteléseket lebonyolítani, ez pedig hozzájárult ahhoz, hogy Európában Magyarország ma a legtöbbet tesztelő országok között van.

A táppénzszabályokkal kapcsolatban közölte: a kormányhivatalokat arra utasította a kabinet, hogy a táppénzzel kapcsolatos eljárásokat lényegesen gyorsabban folytassák le, így ha munkahelyi megbetegedésről van szó, akkor mindenki hozzájuthat a 100 százalékos táppénzhez.

A miniszter valótlannak nevezte az egyik kérdésben megfogalmazott adatokat, miszerint a koronavírus-járvány kitörése óta a kormány 140 milliárdot csoportosított át sport célokra, míg egészségügyre csak 50 milliárdot. Elmondta: az egészségügy felkészítése a járvány elleni védekezésre több mint 500 milliárd forintos ráfordítást igényelt. Hozzátette: a jelentős orvosi béremelés a jövő évben önmagában 300 milliárd forintot jelent a költségvetésnek.

Kijelentette: soha egyetlen kormányzati időszakban sem fordítottak hasonló nagyságrendű összeget az egészségügyre, soha nem volt ekkora orvosi és ápolói béremelés.

Azt az újságírói felvetést, hogy az egészségügyi szakdolgozók megalázónak nevezik a fizetésemelésüket, Gulyás Gergely úgy kommentálta: szerinte ez a kérdező interpretációja, amivel szemben a tények azt mutatják, hogy 2022-re átlagosan két és félszeresét keresi majd egy ápoló annak, amit 2016 előtt kapott. Hozzátette: ebben a kormányzati ciklusban 72 százalékos béremelés valósul meg.