• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Koronavírus: Hétfői beszámoló az operatív törzstől

Egészségpolitika Frissítve 2020.04.06 Forrás: MTI
Koronavírus: Hétfői beszámoló az operatív törzstől

A kórházak mellett 522 ezer sebészeti szájmaszkot juttattak el az egészségügyi alapellátásba.

A közterületi parkolás térítésmentessé tétele azt a célt szolgálja, hogy a munkába igyekvőknek vagy halaszthatatlan dolgaikat intézőknek ne kelljen igénybe venniük tömegközlekedési eszközöket - mondta az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs hétfői online sajtótájékoztatóján.

Müller Cecília "reményteljes hírként" számolt be arról, hogy két koronavírussal fertőzött beteg lekerült a lélegeztetőgépről a Szent László Kórházban. A világban olyan hírek terjednek, hogy a lélegeztetőgépre helyezett betegeknél nagyon nehéz a gyógyulás, a "visszatérés" - jelezte, hozzátéve, úgy tűnik, hogy ez most itt sikerült.

A szakember elmondta, hogy a szociális területen, az idősotthonokban dolgozókra is többletteher vár, nekik is kulcsszerepük szerepük van a járvány kezelésében. Ezzel kapcsolatban közölte: a jobb munkamegosztás, valamint a munkaidő és a pihenőidő pontos meghatározására elrendelhető a 24 órás műszak 48 órás pihenőidővel.

Müller Cecília jelezte, a kórházak ellátásán túl az alapellátásban dolgozóknak 522 ezer sebészi maszkot szállítottak ki, de további védőeszközök is érkeznek, ezek pótlása folyamatos.

Azzal kapcsolatban, hogy a New York Times amerikai napilap egyik írása szerint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodavezetője szerint már egy hónapja a tömeges megbetegedés fázisában lenne Magyarország, Müller Cecília azt mondta: folyamatos szakmai kapcsolatban van Ledia Lazerivel, így "nehéz elhinnie, hogy bármilyen olyan nyilatkozatot tett volna, ami nem fedi a valóságot, és nem a magyar helyzetet tükrözi". Müller Cecília az amerikai járványhelyzetre utalva úgy fogalmazott: a New York Timesnak most sok dolga lehet otthon, a magyar járványügy kezelését pedig bízzák a magyar hatóságokra.

Ismételten kiemelte: az egész ország területén jelen van a koronavírus, Budapesten és Pest megyében van a nyilvántartott fertőzöttek kétharmada, ezért fontos a védelmi szabályok betartása, de egyelőre nem tartunk a tömeges megbetegedések fázisában.

Szólt arról is: az újbóli munkába álláshoz szükséges munkaköri alkalmassági vizsgálatot minden esetben a foglalkozás-egészségügyi orvos végzi el és adja ki a dokumentumot.

Kitért arra is, hogy az otthon már nem használt maszkokat és védőkesztyűket külön kell gyűjteni és dupla zacskóba tenni, majd egy-két óra múlva a kommunális hulladék közé helyezni.

Kérdésre válaszolva közölte, ugyan a vírus magas hőmérsékleten elpusztul, a szervezetbe jutott vírust a szaunázás nem pusztítja el.

Elmondta azt is, egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy az időjárás jobbra fordulása, a melegedés befolyásolná a vírus terjedését.

Arra a kérdésre, hogy itthon is foglalkoznak-e a gyógyult betegek vérplazmáinak gyűjtésével, Müller Cecília azt mondta, Magyarországon is vannak erre előkészületek, lehetőség van az ilyen beavatkozásokra.

A budapestiek tartsák be a kijárási korlátozás szabályait!
Az operatív törzs arra kéri a budapestieket, hogy tartsák be a kijárási korlátozás szabályait, mert ez "közös ügyünk" a járvány lassítása érdekében - közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa a hétfői online sajtótájékoztatón.

Kiss Róbert hozzátette: a jó idő beköszöntével a fővárosiak egyre nagyobb számban szegik meg a kijárási korlátozás szabályait. Elmondta, szombathoz képest vasárnap a duplájára emelkedett az ezzel kapcsolatos rendőri intézkedések száma: csak vasárnap 614 esetben intézkedtek a Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai, ebből 574 esetben figyelmeztették a szabályokat megszegőket, 24 helyszíni bírságot szabtak ki és 16 szabálysértési feljelentést tettek.

Az országos adatokról elmondta: 4292 rendőri intézkedés történt, amelyből 3102 figyelmeztetés, 532 helyszíni bírság, valamint 648 szabálysértési feljelentés volt.

A rendőröknek a járvány kezelése alatt több szolgálatot kell ellátniuk, egy hétfőtől hatályos kormányrendelet részletesen szabályozza a rendvédelemben és honvédelemben dolgozók "szolgálatteljesítésére vonatkozó eltérő szabályokat" - közölte Kiss Róbert. Rámutatott: a rendőrség ellenőrzi a hatósági házi karantén szabályainak betartását, a határforgalmat, a közterületeken a kijárási korlátozás szabályainak, valamint az üzletek nyitvatartási korlátozásának a betartását.

A kormányrendelet azt is előírja, hogy a szabálysértési eljárásokat telekommunikációs eszközökkel folytassák le, azokban az ügyekben is, amelyekben korábban személyes jelenlétet írtak elő. Amennyiben ez technikailag nem biztosított, úgy az eljárást három hónapra felfüggesztik - mondta.

A parkolás ingyenessé tételével kapcsolatban hangsúlyozta: az intézkedéssel "nem a közterületekre hívják az embereket", hanem meg kívánják könnyíteni a saját gépkocsi használatát ügyintézéskor.

A járvánnyal összefüggésben 159 büntetőeljárást indítottak, ebből 37-et csalás, 11-et járványügyi szabályszegés, 24-et közveszéllyel fenyegetés és 45-öt rémhírterjesztés miatt - mondta.

Hatósági házi karantént 14 325 esetben rendeltek el, az ezzel összefüggő szabályok betartását 112 729 alkalommal ellenőrizték.

Az üzletek korlátozott nyitvatartásának a szabályait megszegőkkel szemben 44 alkalommal figyelmeztetést alkalmaztak, 27 esetben helyszíni bírságot szabtak ki, 64 esetben pedig szabálysértési feljelentést tettek.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a hétvégi tapasztalatok azt mutatják, nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a népszerű kirándulóhelyekre, közterületekre, amelyek csoportképző helyszínekké válhatnak. Ezeket mostantól célzottan és visszatérően ellenőrzik.

Megismételte: az operatív törzs szerdán tesz javaslatot a kijárási korlátozások szabályozására. Arra a kérdésre, hogy várható-e területi korlátozás, azt mondta: amennyiben az adatokból az tűnik ki, hogy egyes területeken más intézkedésekre van szükség, akkor aszerint teszik meg a javaslatukat.

A hatósági házi karantén ellenőrzésével összefüggésben arról beszélt: a rendőrség mobil eszköz segítségével tudja a karanténra kötelezett személyazonosságát ellenőrizni. Egyúttal arra is felkérte a hatósági házi karanténra kötelezetteket, hogy a figyelmeztető jelzést látható helyre tegyék, ezzel is segítve az ellenőrzéseket. Ha az ablakra teszik és lehúzzák rolót, azzal meghiúsítják az intézkedést - figyelmeztetett. A hatósági házi karantén szabályainak megsértésről azt mondta: amennyiben azt igazolt beteg követi el, akkor az bűncselekménynek számít, míg ha olyan állampolgár, aki külföldről tért haza, de nem igazolt fertőzött, az járványügyi szabálysértést.

Elkülönítik a veszélyeztetett hajléktalanokat Budapesten
A megelőzés érdekében elkülönítve helyezik el a koronavírus által leginkább veszélyeztetett idős és rossz egészségi állapotban lévő hajléktalan embereket a fővárosban. Ennek érdekében a Gyáli úti átmeneti szállás lakóit ideiglenesen fővárosi tulajdonú lakásokba költöztetik - derül ki Karácsony Gergely főpolgármesternek a Fővárosi Közgyűlés feladat- és hatáskörében hozott határozatából.

A budapest.hu oldalon közzétett határozat szerint a fővárosi önkormányzat a VIII. kerületben, a Kőbányai út 22. szám alatti lakóépület 71 üres lakását és 3 üres tárolóját 2021. április 30-áig a Budapesti Módszertani és Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) ingyenes használatába adja a hajléktalan-ellátás biztosítására.

"A koronavírus terjedésének hátráltatása érdekében a hajléktalanellátó intézmények esetében is meg kell tenni minden lehetséges intézkedést, ennek azonban szűk határokat szab az általános zsúfoltság és a lakók mobilitása. Emiatt az éjjeli menedékhelyek és átmeneti szállások lakói közül a koruk és meglévő egészségügyi problémáik miatt kiemelkedően súlyos kockázatnak kitett hajléktalan emberek megelőző jellegű, elkülönített elhelyezésére van szükség" - olvasható az előterjesztésben.

Ennek érdekében a BMSZKI üzemeltetésében lévő IX. kerületi, Gyáli út 33-35. szám alatti átmeneti szálláson helyeket szabadítanak fel, úgy, hogy az ott élő embereknek ideiglenes elhelyezést biztosítanak fővárosi tulajdonú lakásokban. "Ez biztosítja, hogy a Gyáli úti szállón élő, rendszeres jövedelemmel és előtakarékossággal rendelkező lakók ne kerüljenek ki a főváros ellátó rendszeréből" - írták.

Az előterjesztés szerint a Kőbányai úti ingatlanon álló 187 lakásos ötemeletes lakóépület a főváros tulajdonában van, a házban jelenleg 93 üres lakás van.

"Ezek között 71 olyan lakás található, amely a hajléktalan emberek megóvása érdekében a rendkívüli elhelyezési kapacitás biztosítására alkalmasak, vagy könnyedén, rövid idő alatt alkalmassá tehetők. A 71 lakásból 52 olyan lakás van, amelyekben kisebb javítási munkákat kell elvégezni" - olvasható.

A lakások közüzemi díjait a BMSZKI fizeti, amely az üzemeltetést is végzi.

(A képen: rendőrök járőröznek a szegedi Mars téri piacon 2020. április 6-án. MTI/Rosta Tibor)