Akár egy évre előre kifizethető lenne a vizitdíj, a szabadon választott orvossal pedig gyakorlatilag szerződést kellene kötni.
Mint arról a Weborvos korábban már több alkalommal beszámolt, a háziorvosoknál és a szakorvosoknál évente 20 alkalommal kell a tervek szerint 300 forintos vizitdíjat fizetni, kórházi ápolás esetén ugyancsak 300 forint a penzum, ám ez is csak évi 20 nap erejéig. Ha tehát valaki minden egyes alkalmat kimerít – ám szigorúan csak a kvóta határáig veszi igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat – vizit-, illetve napidíj címén évente összesen 18 ezer forintot hagyna házi- és szakorvosainál, s mellettük valamelyik kórházban. Kedvezményezettek esetében – akiknek számát 3-4 millióra teszi a szaktárca – ez az összeg 6000 forint lenne, hiszen a tervek szerint a rászorulókat csupán 100 forintos díjakkal terhelnék.
Az alkalmankénti fizetések azonban kiválthatók lennének egy úgynevezett mentességi kártyával. Ezt nem csak az adott egészségügyi szolgáltatók, hanem bármelyik vállalkozó szellemű cég – netán biztosító – is kibocsáthatja, amelyik időben felfigyelve a jó üzleti lehetőségre, szerződést köt erre a doktorokkal, szakrendelőkkel vagy kórházakkal. Az elképzelések szerint az egy összegben lerótt 6000 illetve, rászorulók esetében 2000 forint ellenében a pacienseknek valószínűleg – erről ugyanis a tervezet nem szól - csupán pecséteket és aláírásokat kellene gyűjteniük e könyvecskébe, magát a vizit- vagy kórházi napidíjat az okmány kibocsátója utalná át az orvosoknak illetve az intézményeknek. A mentességi kártyával kizárólag az azt kiadó, vagy azon nevesített egészségügyi intézmény – kórház, klinika, szakrendelő – vagy háziorvos lenne felkereshető, s ők is csak az okmány kibocsátásának évében.
A vizit-, illetve kórházi napidíjat nem csak készpénzben, vagy mentességi, hanem akár bankkártyával is kifizethetnék a biztosítottak. Legalábbis a vizitdíjról is szóló törvény most fogalmazódó végrehajtási utasítása szerint. A 300, illetve 100 forintokról a javaslat szerint nyugtát – vagy ha a beteg kéri – számlát adnának az orvosok és az intézmények.
A lapunk birtokába került dokumentum szerint nem tűnik egyszerűnek a meglehetősen behatárolt szabad orvosválasztás gyakorlása sem. S nem csak azért, mert ha nem a „nekünk rendelt" kórházi orvossal kezeltetjük, műtetjük magunkat, akkor az orvosi beavatkozásért járó térítési díj 30 százalékát, legfeljebb 100 ezer forintot, a szabályozott útról letérő betegnek kötelessége kifizetnie. Mindezt megelőzően azonban betegnek, s orvosának úgynevezett orvosválasztási nyilatkozatot kell tennie, rögzítve benne többek között az orvos és betege kötelességeit, jogait, valamint a nyilatkozatban foglaltak megszegése esetén követendő eljárást. Lényegében tehát szerződéskötésre kerül sor, amelynek egyik példánya a doktornál, a másik a betegnél, míg a harmadik az utóbbi orvosi dokumentációjába kerülne.