• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Közös közbeszerzés: közös lónak…?

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Az élet nem áll meg, ám a szerződéskötésekkel gondban vannak a kórházvezetők.

Nagy volument képező, összevonásra alkalmas termékek, szolgáltatások közös közbeszerzését indítja a GYEMSZI, amint megszületik az erre vonatkozó jogszabály. Jelenleg ugyanis folyik a tervezet egyeztetése három tárcánál: a fő felelős a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, részt vesz benne a Nemzetgazdasági Minisztérium, valamint a NEFMI is.

Releváns megtakarítást várnak a közös beszerzésektől, amelyek fő területe az eddigi információnk szerint az energia- és közüzemi szolgáltatások, egyes árubeszerzések, gyógyszerek, infúziós oldatok, orvostechnikai eszközök, valamint az egészségügyi textíliák mosatása lenne. A beszerzéseket a GYEMSZI bonyolítaná.

Az élet nem állhat meg a kórházakban addig sem, ám a szerződéskötésekre vonatkozóan meglehetősen dodonai kitételt fogalmaz meg a kórházak irányítást, működtetését átvevő GYEMSZI. Arra kérik ugyanis a kórházi menedzsmentet, hogy a közbeszerzések időtartamának meghatározásakor ne zárják ki a közös közbeszerzésekhez való csatlakozás lehetőségét sem. Magyarán úgy kössenek szerződést, hogy át is tudjanak állni, amikor annak eljön az ideje, vagy kötelezővé válik. Ez az elvárás hátrányosan pozícionálja az intézményeket a piacon: bár egyelőre nem tömeges, de már tapasztalható, hogy a beszállítók nem adják meg a régebbi kedvezményeket.

Legalábbis erről számolt be Tamás László János, a győri kórház főigazgatója az IME konferencia kerekasztal-beszélgetésén. Mint mondta, már az veszteséget okozott számukra, hogy állami intézménnyé lettek, hiszen a városi cégek nem adnak akkora kedvezményt, így például a közműszolgáltatásokra másfélszeres áron tudtak szerződni. A magasabb árba belejátszott az is, hogy a szerződést az elvárások miatt csak rövidebb időtartamra tudták megkötni, és a szolgáltatók nem szeretik a fél-, egyéves szerződéseket, tette hozzá.

Egy másik problémát is felvetett Ivády Vilmos, a Semmelweis Egyetem gazdasági főigazgatója, aki szerint a közös beszerzések erőltetése éppen hogy veszteséget okozhat a nagyobb intézményeknek, mivel a jobb likviditással rendelkező kórházaknak is ugyanazt az árat kell fizetniük, mint a kevésbé stabil gazdálkodással bíró kórházaknak – a szállítók ugyanis a leggyengébb „láncszem" alapján árazzák be terméküket, szolgáltatásukat.

Elképzelhető, hogy az energia- és közműszolgáltatási közös közbeszerzéseket területi egységekhez delegálják, mivel a szolgáltatók nem mindegyike képes országos ellátásra. Ettől függetlenül ezen a területen indítaná a GYEMSZI a közös közbeszerzést, amelyet aztán fokozatosan kiterjesztene további területekre. Az orvostechnikai beszerzésekre így később kerülhet sor, előtte mindenképpen kikérnék a szakmai tagozatok véleményét, mondta a fórumon Drexler Donát, a GYEMSZI ellátástervezései igazgatója.

Nagyon várják a jogszabályt, fogalmazott a győri kórház főigazgatója, aki elmondta, hogy kétmilliárd forintos közbeszerzés előtt állnak, és gyors döntésre van szükségük, ugyanis a keretből 700 millió forintot gyógyszerre, 100 millió gyógyászati anyagra fordítanának, a várakozással pedig veszteség érheti őket.