Az Országos Kórházi Főigazgatóság "közreműködik az egységes és átlátható új nemzeti egészségügyi irányítási rendszer kialakításában".
Kedd este megjelent a Magyar Közlöny idei 250. száma, amely három kormányrendeletet tartalmaz, köztük a már beharangozott új egészségügyi csúcsszerv, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) létrejöttéről szóló szabályt. Eszerint az OKFŐ az egészségügyért felelős miniszter alá rendelve, központi hivatalként működő központi költségvetési szervként jön létre.
A rendelet szerint az Országos Kórházi Főigazgatóságot az országos kórház-főigazgató vezeti. Az országos kórház-főigazgatót a miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki és menti fel. A rendelet azt is kimondja, hogy az országos kórház-főigazgatót az országos kórházfőigazgató-helyettes helyettesíti. Az országos kórházfőigazgató-helyettest az országos kórház-főigazgató javaslatára a miniszterelnök nevezi ki és menti fel. (Több helyettes is kinevezhető.)
Az OKFŐ feladata az egészségügyi ellátórendszer működésének figyelemmel kísérése, a felülvizsgálatát érintő stratégiai kormányzati döntések megalapozása, melynek keretében közreműködik az egységes és átlátható új nemzeti egészségügyi irányítási rendszer kialakításában - szól a rendelet, amelyet Orbán Viktor írt alá és szerdától hatályba is lép.
A másik két kormányrendelet A 2020. november 4-én kihirdetett veszélyhelyzettel összefüggő rendkívüli intézkedések hatályának meghosszabbításáról illetve Az állami fenntartású, egészségügyi szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók irányításának a veszélyhelyzetben alkalmazandó szabályairól szól. Ez utóbbiban határozzák meg, hogy vészhelyzetben mely jogköröket kapja meg az országos-kórház-főigazgató. A számos jogkőr között például az új vezető gyakorolja majd az alapvető munkáltatói jogköröket a megyei intézmények vezetői és egyéb foglalkoztatottjai felett.