• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megszavazták az újabb államosítási törvényt

Egészségpolitika Forrás: MTI

Költségvetési intézményként működik tovább 28 egészségügyi intézmény.

Április 1-jétől költségvetési intézmény lesz az a 28 kórház, amely már korábban állami tulajdonba került, de eddig gazdasági társaságként működött. Az erről szóló törvényt hétfőn kormánypárti szavazatokkal fogadta el az Országgyűlés. Az államot áprilistól a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet képviseli. Az átalakulás nagyjából 18 ezer dolgozót érint, ők - ha továbbra is az adott betegellátó intézményben kívánják folytatni munkájukat - közalkalmazotti státusba kerülnek.

A fenntartó minden munkavállalót átvesz az átalakuló intézményekbe; alapilletményük, illetménykiegészítésük és rendszeres illetménypótlékaik együttes összege pedig nem lehet alacsonyabb a gazdasági társaságnál január 1-jén érvényes, jogszabály, kollektív és munkaszerződés alapján járó alapbér és rendszeres bérpótlékok együttes összegénél.

Az egészségügyi államtitkárság korábbi indoklása szerint a munkavállalók számára pozitív lesz a változás, hiszen kaphatnak 13. havi bért, és az eseti illetmények is járnak majd nekik.

A jogszabály szerint a gazdasági társaságnál ledolgozott évek is beleszámítanak majd a közalkalmazotti jogviszonyban töltött évek közé.

Az üzemi tanácsok közalkalmazotti tanácsként működnek tovább, a hatályos kollektív szerződés pedig hatályát veszti a kórházak átalakulásával.

Az átvétellel kapcsolatosan az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat hivatalból módosítja a működési engedélyeket, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár pedig a finanszírozási szerződéseket, amelyek tartalma nem változik, és szintén változatlan marad a kórházvezetők személye is.

A törvény előírja, hogy a társaság legkésőbb a feladat átvételének időpontjáig átutalja összes, bankszámlán lévő pénzeszközét a befogadó intézmény kincstári számlájára, valamint a készpénzállományát is átadja. Egyértelművé teszi továbbá, hogy a jogutódlás a követeléseket nem teszi lejárttá, minden jog és kötelezettség, valamint a vagyon is átszáll a befogadó intézményre.

Az átadás-átvétel során nem kell alkalmazni a végelszámolásra, illetve felszámolásra vonatkozó szabályokat, a törvény hatályba lépése után pedig követően nem indítható felszámolási, illetve csődeljárás a gazdasági társasággal szemben.

Az átalakítást az egészségügyért felelős államtitkárság szerint az indokolja, hogy az elmúlt évben megtörtént állami átvétel után a gazdasági társasági forma nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: a betegellátás minősége és a hatékonyság nem javult lényegesen, az intézmények működését nagymértékben nehezítette a korábban felvett hitelek törlesztése. Az indoklás szerint ráadásul a szóban forgó kórházak dolgozói többször is kimaradtak a közalkalmazottaknak járó eseti többletjuttatásokból.