• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mellékhatások: indul az új médiakampány

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Segítse Ön is a gyógyszeres kezelések biztonságosabbá tételét azzal, hogy jelenti a feltételezett mellékhatásokat!

November 20–24-e között zajlik több uniós tagállammal egyszerre az OGYÉI lakossági médiakampánya, amelynek célja, hogy minél többen jelentsék a feltételezett gyógyszer-mellékhatásokat. A kampány része annak az európai fókuszhétnek, amelyet immár második alkalommal rendeznek meg annak érdekében, hogy növeljék a gyógyszerekkel kapcsolatos tájékozottságot és erősítsék a tudatos gondolkodást. Az idei figyelemfelhívó kampány középpontjában a vény nélküli gyógyszerek állnak - tudatta közleményében az intézet.

Bár a forgalomban lévő gyógyszerek igazoltan hatásosak és biztonságosak, minden gyógyszeres kezelés során felléphetnek mellékhatások, így akár a vény nélküli patikaszerek alkalmazásakor is. Fontos, hogy az egészségügyi szakemberek és a betegek tudatában legyenek a gyógyszerek alkalmazásához kapcsolódó kockázatoknak.

A lehetséges mellékhatások skálája szerteágazó, a fejfájástól a gyomorpanaszokon át az influenzaszerű tünetekig, de van, hogy egyszerűen csak rossz közérzet jelentkezik. A mellékhatás-bejelentések segítik az engedélyező hatóságokat abban, hogy nyomon kövessék a forgalomban lévő gyógyszerkészítmények biztonságosságát, és szükség esetén megfelelő óvintézkedéseket tegyenek. Akkor is fontos, hogy jelentsük a feltételezett mellékhatásokat, ha a panasz több gyógyszer egyidejű alkalmazásakor vagy hosszantartó kezelés után, illetve bármilyen étellel, vagy egyéb termékekkel kialakult kölcsönhatás következtében lép fel.

A gyógyszer-engedélyező hatóságok – köztük az OGYÉI – a feltételezett mellékhatásokról érkező bejelentésekre támaszkodnak annak megítéléséhez, hogy a forgalomban lévő gyógyszerek kellően biztonságosak-e. Sajnos, minden ilyen rendszerbe a ténylegesnél kevesebb bejelentés érkezik – éppen ezért van kiemelt jelentősége a mostani figyelemfelhívó kampánynak, amely a tájékozottság javítása és a tudatos gondolkodás erősítése által az egész rendszert erősíteni hivatott.

Dr. Pozsgay Csilla, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főigazgatója az idei figyelemfelhívó kampány kapcsán hangsúlyozza: a gyógyszerhatóság tevékenységének legfontosabb része megbizonyosodni arról, hogy a lakosság által alkalmazott gyógyszerek hatékonyak és kellően biztonságosak. A figyelemfelhívó kampánynak fontos szerepe van abban, hogy a lakosság, a betegek és az egészségügyi szakemberek merjék bejelenteni a feltételezett gyógyszer-mellékhatásokat, és tudják, hogy minden egyes bejelentés számít.

Mindannyian segíthetünk biztonságosabbá tenni a gyógyszeres kezeléseket azáltal, hogy a gyógyszerek alkalmazásával összefüggésbe hozható bármilyen mellékhatás gyanúját jelentik a hatóságnak.

A bejelentést könnyen és gyorsan megtehetik online elérhetőségünkön: https://www.ogyei.gov.hu/mellekhatas/

A figyelemfelhívó kampány az európai uniós SCOPE projekt (Strengthening Collaboration for Operating Pharmacovigilance in Europe, a farmakovigilancia terén való együttműködés erősítése Európában) közös akcióprogramjából indult. Az egyik legfőbb célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a nemzeti gyógyszerhatóság mellékhatás-bejelentő rendszerére. Az idei kampányt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) uppsalai Mellékhatásfigyelő Központja (Uppsala Monitoring Centre) is támogatja, a mellékhatás bejelentések ösztönzésére egy dal és rövid animációk készültek.