• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Menetrend: így államosítják a kórházakat

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

2012-re minden fekvőbeteg-ellátó és a hozzá tartozó rendelőintézet állami tulajdonba kerül.

Állami kézbe kerülnek a kórházak és a hozzájuk tartozó járóbeteg-ellátó intézmények meghatározott körben és időrend szerint: a fővárosi és megyei intézmények 2012. január elsejével kerülnek állami tulajdonba, míg a városi kórházak a jövő év folyamán a Weborvos információi szerint. A lépés indoklása szerint a megyei önkormányzatokat a korábbi kormányzatok alatt olyan elvonások érték, hogy nem tudják biztonságosan működtetni intézményhálózatukat, így az oktatási, szociális intézmények is állami kézbe kerülnek – ennek a „csomagnak" a részét képezik a kórházak, rendelőintézetek –, mert a biztonságos működtetésüket csak az állam tudja garantálni. (Az átadás szabályai az új salátatörvény-tervezetben)

Mint lapunk is beszámolt róla, tegnap a Fővárosi Közgyűlés jóváhagyta a fővárosi egészségügyi intézmények állami kézbe adásának előkészítését meghatározó megállapodást. A fővárosi intézmények, akárcsak a megyei és majd városi kórházak a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézethez (GYEMSZI), vagyis a szakállamtitkárság háttérintézményéhez kerülnek.

A szeptember 28-i kormányülésen információink szerint terítékre került  az állami kézbe vétel, ám a kormányülést követő szóvivői tájékoztatón nem hangzott el az államosítással kapcsolatos információ. A várt kormánydöntés után kerülhet majd a parlament elé a törvényjavaslat, amely az állami tulajdonba vétel lépései mellett számos olyan törvényt (például önkormányzati törvényen, az államháztartási, az egészségügyi törvények) is felsorol, amelynek módosítására szükség van a tervezett intézkedések végrehajtásához.

A még titkosan kezelt kormánytervezet foglalkozik az eladósodott kórházak konszolidációjával: a tervek szerint a kórházakat a teljes adóssággal és vagyonnal együtt veszik át. Pénzt nem kapnak az önkormányzatok, hiszen ezek az intézmények valamikor a feladattal együtt kerültek az államtól tulajdonukba, így most ugyanez fog történni fordítva. A konszolidációra nincs pénz, a felhalmozott adósságok kezelésében számítanak a beszállítókra, akik engedmények fejében hosszú távra szóló lehetőséget és garanciát kapnak arra, hogy immár állami intézményeknek szállíthatnak.

Az állami kézbe vétel megkönnyíti a profiltisztítást és a Semmelweis Terv végrehajtását: a betegútszervezés kialakítását, amely lényegi eleme a koncepciónak, akárcsak az integrált, központosított közbeszerzés, amelyet egységes rendszerben könnyebb megvalósítani. Rendszerszintű átalakítások várhatóak a kiszervezett tevékenységek újragondolásával (radiológia, labordiagnosztika, IVF, művesekezelés). Egyszerűsödik az adatvédelem miatt jelenleg szinte kezelhetetlen rendszer, az orvosok látni fogják az általuk kezelt beteg diagnosztikai vizsgálatait, eredményeit. Mindehhez nélkülözhetetlen az egységes informatikai rendszer létrehozása, a strukturális átalakítás enélkül nem lehet sikeres.

Hatalmas kört érint az állami kézbe vétel a lapunkat tájékoztatók szerint: 19 megye 739 intézményében változik a tulajdonos. Az egészségügyi intézményeket kivéve minden más intézmény a megyei kormányhivatalokhoz kerül, méghozzá a Megyei Intézményfenntartó Központokhoz (MIK). A köztulajdon formájának megváltozása 61 ezer munkavállalót érint közvetlenül, akik állami alkalmazottak lesznek.

A Semmelweis Terv kronológiája.