Nagyon nehéz az agyhalál tényét megértetni a hozzátartozókkal.
Hazánkban a felnőtt lakosság 73 százaléka egyezne bele, hogy halálakor felhasználják szerveit, további nyolc százalék pedig valamelyik családtagjának lenne hajlandó felajánlani azokat. A szervadományozásra vonatkozó szabályokat a megkérdezettek 46 százaléka ismerte helyesen - egy felmérés szerint.
- Amint a donáció lehetősége felmerül, a kollégáink az Országos Transzplantációs Nyilvántartásban néznek utána, hogy a beteg életében tett-e tiltó nyilatkozatot. Eddig egy olyan esettel sem találkoztunk, hogy a lehetséges donorunk életében beleegyező vagy tiltó nyilatkozatot tett volna - mondta dr. Nédó Erika, a békéscsabai Réthy Pál kórház orvosigazgatója. Hozzátette, ha valaki életében nem tiltakozott ellene, a jogszabály szerint nem kell a hozzátartozók beleegyezését kérni, azonban intézményünk nem végez donációt a hozzátartozók tájékoztatása és beleegyezése nélkül.
Nem véletlen, hogy az intézmények ilyen tapintattal kezelik ezt a kérdést. A donáció lehetősége jellemzően balesetet vagy agyvérzést szenvedett fiatal embereknél merül fel. A szerencsétlenség bekövetkezte eleve sokkoló a hozzátartozóknak és ebben a felfokozott lelkiállapotban kell meghozniuk a döntést. - Nagyon nehéz az agyhalál tényét megértetni a hozzátartozókkal, amikor géppel lélegeztetett beteget látnak, akinél az ágy melletti monitoron a látható szívműködését is észlelik. Különösen fájdalmas, amikor ezt a döntést egy gyermek esetében kell a szülőknek meghozniuk, sajnos erre is volt példa – fejtette ki az orvosigazgató. Hozzátette, a kórház az ilyen helyzetekben pszichológus segítségét is felajánlja.
A kérdésre, hogy a hozzátartozók fájdalmát enyhíti-e a tudat, hogy a felajánlott szervekkel akár több ember életét mentették meg, nincs egyértelmű válasz. Van, aki kifejezetten szeretne tájékoztatást kapni, illetve kapcsolatot teremteni a felajánlott szervvel tovább élővel, mások nem igénylik ezt.