A válaszadó egészségügyi szakdolgozók 77,8 százaléka felhatalmazta a Kamarát az országos demonstráció megszervezésére.
Mivel az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény nem tartalmaz ellentételezést a szakdolgozók illetményére vonatkozóan és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Országos (MESZK) Elnökségének véleménye szerint a szakdolgozói társadalom mind anyagi, mind erkölcsi értelemben többet érdemel, ezért a köztestület több esetben levélben fordult a szakdolgozói bérrendezésre vonatkozóan a Belügyminiszterhez, az Emberi Erőforrások Miniszteréhez, melyekre érdemi választ nem kapott.
A MESZK meglátása szerint a 10 napos, két év alatt kivehető pótszabadság nem kellő mértékű ellentételezés, a szakdolgozók nem ezt várták a frontvonalon eltöltött szolgálatuk elismeréseként.
A köztestülethez érkezett megkeresések és az egyre növekvő elégedetlenségre utaló jelzések alapján országos felmérést indítottak azzal a céllal, hogy megismerjék a MESZK tagságának véleményét és hajlandóságát a további érdekképviseleti lehetőségek és módszerek tekintetében - tudatta közleményben a kamara.
A kérdőívet 9421 egészségügyi szakdolgozó töltötte ki anonim módon a rendelkezésre álló öt nap alatt.
Mint írták, a válaszadók 16,4 százalékának besorolási (alap)illetménye 2021. március 1-jét követően csökkent, melynek oka a megváltozott munkaköri besorolás. További keresetcsökkenést jelentett az ügyeleti díjak és műszakpótlékok százalékos csökkenése. Ugyancsak jelentősnek mondható azon szakdolgozók köre, akik a kollektív szerződés egyoldalú felmondásával a pénzbeli és természetbeni juttatások elmaradását jelezték.
A felmérés legaggasztóbb válaszait a szakdolgozók pályaelhagyásával kapcsolatos szándékok feltárása során kaptuk. A válaszadók 17,2 százaléka, (1623 fő) tervezi, hogy még ebben az évben, vagy a közeljövőben el kívánja hagyni az egészségügyet. Jelzésértékűnek kell tekintenünk azt, hogy a kérdőívet kitöltő kollégák 45 százaléka (4265 fő) várakozó állásponton van a felmondást illetőleg. Azon kollégák, akik eldöntötték, vagy fontolgatják a távozást, azok 39,9 százaléka, (1557 fő) véglegesen elhagyná az egészségügyet, ezáltal a már most is katasztrofális szakdolgozói létszámhelyzet tovább mélyül, veszélyeztetve a biztonságos betegellátást.
A válaszadó egészségügyi szakdolgozók 77,8 százaléka (7325 fő) felhatalmazta a Kamaránkat az országos demonstráció megszervezésére - írták.