• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Milliárdos EU-pályázat a kórházi fertőzések csökkentésére

Lapszemle 2019.05.18 Forrás: portfolio.hu
Milliárdos EU-pályázat a kórházi fertőzések csökkentésére

A kórházi fertőzések az Európai Unió szintjén 4,1 millió beteget jelentenek, és évente 37 ezer ember halálát okozzák.

A közfinanszírozott fekvőbeteg szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók részére a betegellátással összefüggő higiénés kockázatok csökkentésének megvalósítása érdekében 2,2 milliárd forintos keretösszeggel új uniós pályázat jelent meg pénteken. A hivatalos pályázati oldalon megjelent felhívás szerint országszerte 30-40 nyertes projekt várható, amelyek egyenként legfeljebb 60 millió forintnyi vissza nem térítendő támogatást kaphatnak az Európai Szociális Alap és a magyar költségvetés együttes finanszírozása nyomán - írja a portfolio.hu.

Mi a felhívás indkoltsága és célja?

Az "Infekciókontroll tevékenységek gyakorlati megvalósítása a fekvőbeteg ellátást nyújtó intézményekben" című, EFOP-1.8.21-18 kódszámú pályázat elején összefoglalják, hogy mi indokolja a 2,2 milliárdos pályázatot és áttételesen utalnak a magyar helyzetre is.

"Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) közlése szerint a fejlett egészségüggyel rendelkező országokban, a jól felszerelt kórházakban ellátott betegek körében minden tízedik betegnél kialakul valamilyen nemkívánatos esemény, melynek következményként az érintett betegek 1%-a meghal. A kórházak fertőtlenítését szigorú előírások szabályozzák. Az előírások maradéktalan betartásával a kórházi fertőzések száma jelentősen csökkenthető.

A fertőzések, illetve az antimikrobiális-rezisztencia jelentős, európai és globális szintű társadalmi problémát jelentenek. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) számításai szerint húsz kórházi ellátásban részesülő betegből átlagosan egy betegnél lépnek fel egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések, ami az Európai Unió szintjén 4,1 millió beteget jelent, továbbá évente 37.000 ember halálát okozzák ilyen fertőzések. Ezen belül a multirezisztens kórokozók évente mintegy 25.000 ember haláláért felelősek.

Európában és hazánkban is az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések és az antibiotikum rezisztencia jelentik az egyik legnagyobb betegbiztonsági kockázatot és felelősek a legmagasabb fertőző betegségek által okozott halálozásért, illetve komoly közegészségügyi problémát jelentenek. A multirezisztens kórokozók (MRK) által okozott fertőzések kezelésében szűkülő terápiás lehetőségekkel, súlyosabb kórlefolyással, hosszabb ápolási időkkel és jelentősen magasabb ellátási költségekkel kell számolni.

További részletek a cikkben.