Az egészségügyi rendszer javulása nem az orvosok és ápolók terheinek további fokozásától, pláne nem a hibáztatásuktól várható.
Az Egészségügyi Államtitkárság tájékoztatása szerint az orvosok 90%-a legalább annyi beteget lát el, mint 5 évvel ezelőtt. Az orvosok száma a lakossághoz viszonyítva az európai utolsó harmadban, az orvos-beteg találkozások számát illetően azonban a dobogón van. Rengeteget dolgozik tehát a magyar orvostársadalom, erről világos adatok állnak rendelkezésre. Az ezzel ellentétes kommunikáció, az egészségügy helyzetéért az orvosok hibáztatása rendkívül kártékony jelenség, rontja az orvosokba vetett bizalmat és fokozza az egészségügyi dolgozók kiégését - reagált a Magyar Orvosi Kamara Facebook-bejegyzésben.
Érdemes megvizsgálni a jövőben, hogy az orvosok fennmaradó 10 százalékának teljesítménycsökkenése mögött milyen okok játszanak szerepet. Kézenfekvő magyarázat, hogy az állami intézmények adósságcsökkentő célból szándékosan visszafogott teljesítménye, illetve a szakdolgozók és olykor az eszközök jelentős hiánya (műtőssegéd, műszerek nélkül nem lehet műteni) jelentős oka az elmaradó beavatkozásoknak, emellett persze a demotiválóan ható egyéni tényezőket is elemezni kell - írták.
Az államtitkárság adatai mindenesetre azt támasztják alá, hogy az egészségügyi rendszer javulása nem az orvosok és ápolók terheinek további fokozásától, pláne nem a hibáztatásuktól várható. Jelenleg a magyar állam kevesebb mint feleannyit költ egy polgárára, mint az európai átlag. A Magyar Orvosi Kamara az egészségügy reális finanszírozását, a munkakörülmények javítását, a 30 éve esedékes szerkezeti átalakítások elvégzését sürgeti - áll a bejegyzésben.