• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem zárhatnák ki a szülők a védőnőt, az orvost

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Tiltanák, hogy a szülők lemondhassanak gyermekük védőnői, orvosi ellátásról, kötelezővé tennék a megjelenést a szűréseken.

A gyermekvédelmi törvények módosítását kezdeményezi a Fidesz annak érdekében, hogy az intézményrendszer szabályainak szigorításával megelőzhetők legyenek a gyöngyösihez, a recskihez vagy az agárdihoz hasonló, gyermekhalálokhoz vezető esetek.
Selmeczi Gabriella, a nagyobbik kormánypárt emberi erőforrások kabinetjének vezetője és Horváth László fideszes országgyűlési képviselő szerdán sajtótájékoztatón mutatták be közös javaslatukat. Ebben a többi közt a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjainak hatékonyabb együttműködését kezdeményezik.

A tervezet szerint a jövőben az intézményeknek együtt kell kezelniük a testvérek ügyeit, súlyos veszélyeztetettségként értékelnék, ha a szülők elzárkóznak az ellátóktól, és azt is tiltanák, hogy lemondhassanak a védőnői, orvosi ellátásról, emellett kötelezővé tennék a megjelenést a szűrővizsgálatokon. Utóbbi elmulasztása a jelenleginél súlyosabb szankciót vonna maga után.

A változtatásokat sorolva Selmeczi Gabriella közölte: törvényi szinten írná elő az emberi erőforrások minisztere a jelzőrendszer tagjainak feladatát.

A javaslat felgyorsíthatja az államigazgatási eljárás folyamatát akkortól, amikor a gyermek veszélyeztetett helyzetbe kerül - tette hozzá. Ez akkor különösen fontos, ha a szülő, gondviselő nem reagál az ellátók megkeresésére, ilyenkor előzetes ügyészi határozat nélkül is intézkedhetnének a gyermekvédelem szakemberei.

Horváth László a nagy felháborodást kiváltó gyermekhalálokra emlékeztetve elmondta: az elkövetők maguk a szülők voltak, akiknek tette sem a tudatlansággal, sem a rossz anyagi helyzettel nem hozható összefüggésbe. Ezen ügyeket több hatóság is áttekintette, a változtatások a vizsgálataik eredményeit és javaslatait is magukban foglalják.

A jelzőrendszer tagjainak együttműködése különösen fontos, ha egy család minden együttműködést megtagad az ellátókkal - mutatott rá. Gyakori, hogy az esetek nem előzmény nélküliek, a politikus ezért is tartotta fontosnak, hogy a testvérek, féltestvérek ügyét együttesen kezeljék, akár egy családban nevelkednek, akár külön élnek. Hangsúlyozta: senki nem gondolhatja, hogy zárt ajtók mögé zárhatja gyermekét, és ott kedve szerint élhet vissza a kiszolgáltatottságával.

A Fidesznek minden egyes gyermek számít, minden gyermek életét óvni kell - hangsúlyozta Selmeczi Gabriella, hozzátéve: a gyermek veszélyeztetettsége esetén a jelzés elmulasztása legalább olyan bántalmazásnak mindősül, mint más típusú bántalmazás.
Módosító javaslatukról azt mondta: az csak egy lépés a gyermekvédelem megerősítésében. Emlékeztetett a többi közt arra, hogy a kormány 1,7 milliárd forintot biztosít óvodai, iskolai szociális segítő tevékenységre, 2018-tól pedig ezen segítők alkalmazása kötelező lesz az intézmények számára.