TASZ: alkalmatlan a tervezet a jövő drogpolitikájának meghatározására.
Szakmai szervezetek is alkalmatlannak tartják az új nemzeti drogstratégia tervezetét arra, hogy meghatározza a jövő drogpolitikáját - tájékoztatta a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) hétfőn az MTI-t.
A tervezetet a kormány felhívására több szakmai szervezet is véleményezte - ezek szinte kivétel nélkül "megsemmisítő kritikát" fogalmaznak meg a dokumentummal kapcsolatban - olvasható a közleményben.
A TASZ hivatkozik a Magyar Addiktológiai Társaság, a Magyar Drogterápiás Intézetek Szövetsége, az Ártalomcsökkentők Közhasznú Szakmai Egyesülete és a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Drogambulancia Alapítvány véleményére is, és közleményében azt írja: álláspontja szerint a tervezet számos célkitűzése alkotmányellenes, így például az internetet figyelő szolgálat felállítása vagy a kenderszimbólum betiltása, illetve a bizonyítási teher megfordítása a vagyonelkobzásos ügyekben.
A jogvédő szervezet szerint az elterelés tervezett szigorítása (csupán egyszer választható a börtönbüntetés alternatívájaként; az elterelés költségeit az eltereltre hárítják) éppen a legrászorultabb drogfogyasztókat fogja a leghátrányosabban érinteni ahelyett, hogy segítené a társadalomba való visszailleszkedésüket.
A tervezet ráadásul meggyengítené a civil kontrollt a drogstratégia végrehajtásában: például "kitenné a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottságból a civil delegáltakat", így a döntéshozás kevésbé átláthatóvá és kevésbé elszámoltathatóvá válna - olvasható a TASZ közleményében.
Téglásy Kristóf, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkárságának ifjúságügyi főosztályvezetője augusztus végén jelentette be, hogy decemberben elején kerülhet a kormány elé a nemzeti drogstratégia tervezete, ezután az Országgyűlés szavaz majd az ehhez kapcsolódó határozatról.
A tervek szerint az országgyűlési határozat elfogadása után a kormány döntései alapján következnek majd a konkrét intézkedések a drogfogyasztás terén.
A dokumentumot egy 11 tagú bizottság - amelyben mások mellett egyetemi tanárok, orvosok, pszichiáterek tevékenykednek - állította össze.