A második adag későbbre halasztása azokat érinti, akik csak most fogják megkapni az első oltást.
Az eddigi 6,5 millió helyett már 10 millió 870 ezer adag Pfizer-BioNTech-oltóanyagot kötött le Magyarország, ezzel is növelve az ilyen típusú védőoltás mennyiségét az országban - közölte az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján hétfőn.
Müller Cecília elmondta, hétfő hajnalban újabb, 280 ezer adag orosz Szputnyik V védőoltást tartalmazó szállítmány indult el Budapest felé. Ebből a mennyiségből 100 ezer adag a második oltásként beadható vakcina és 180 ezer az első dózisú oltóanyag. Ez jelentős szállítmány, amellyel nagymértékben növelhető a beoltottak száma - hangsúlyozta a tisztifőorvos.
Az oltási adatokról szólva jelezte, 685 247 ember az első, 251 691 pedig már a második adag vakcinát is megkapta, ezzel a lakosság arányát tekintve Málta és Dánia után Magyarország lett a harmadik legjobban átoltott ország az Európai Unióban.
Az országos tisztifőorvos úgy fogalmazott: "nehéz hetek várnak ránk", a helyzet komoly, és "minden erőnket" a járvány megfékezésére kell fordítani.
Éppen ezért - mondta - módosítottak az oltási terven, hogy minél többen minél előbb megkapják legalább az első dózist valamelyik oltásból, hiszen már egy oltással is ki lehet küszöbölni a fertőzés okozta súlyos szövődményeket. Ismertetése szerint a Pfizer-vakcinánál a 21. napról a 35. napra halasztják a második oltást, míg az AstraZeneca-vakcinánál - az alkalmazási előirat szerinti maximális időtartamot kihasználva -, a 12. héten adják be a második dózist.
Hangsúlyozta: az új oltási protokoll március 1-jétől, azaz hétfőtől érvényes. A második adag későbbre halasztása azokat érinti, akik csak most fogják megkapni az első oltást. Jelezte: aki már megkapta az első adagot, annak az oltási lapon szereplő dátum az irányadó, akkor kell megjelennie a második dózisért.
Müller Cecília kiemelte: mindenki meg fogja kapni a második oltást is.
A szakember beszámolt arról is, hogy az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) engedélyezte a Janssen Pharmaceutica (Johnson and Johnson) egyadagos, koronavírus elleni vakcináját, és a gyártó kezdeményezte, hogy megkaphassa az európai forgalomba hozatali engedélyt is. Ez az oltóanyag hasonló technológiával készült, mint az orosz Szputnyik V és az AstraZenecáé: nem fertőző, úgynevezett adenovírust használnak az oltóanyag bevitelénél - mondta.
A járványügyi adatokat ismertetve elmondta, 4326 új fertőzöttet regisztráltak, és péntek óta 652-vel nőtt azok száma, akiket kórházban ápolnak és 86-tal azoké, akik lélegeztetőgépre szorulnak. Jelenleg kórházban 5679-en, lélegeztetőgépen pedig 537-en vannak.
Ezek az adatok erőteljes növekedést mutatnak, így fontos, hogy még inkább odafigyeljen mindenki a higiénés és egyéb járványügyi szabályok betartására, és kérje a neki felajánlott oltást - figyelmeztetett a tisztifőorvos.
Úgy fogalmazott: aki válogat és egy számára "szimpatikusabb" oltásra vár, akár heteket is veszíthet, amíg védett lehet, "ami a jelenlegi járványügyi helyzetben nagyon megfontolandó".
Müller Cecília beszélt arról is, hogy valószínűleg romlani fognak a járványügyi adatok, hiszen országszerte emelkedik a vírus örökítőanyagának mennyisége a szennyvízmintákban. Nagyfokú emelkedés látszik Békéscsabán, Budapesten, Kecskeméten, Pécsett és Szekszárdon.
Arra a kérdésre, hogy mérlegelik-e az iskolák bezárását, Müller Cecília az mondta: mindig minden járványügyi adatot, információt figyelnek és ezek függvényében hoznak döntést. Ugyanakkor - tette hozzá - nem zárható ki, hogy szükség lesz további járványügyi intézkedések bevezetésére.
A schengeni belső határszakaszon március közepéig fennmarad az ellenőrzés
A koronavírus-járvány harmadik hullámára tekintettel - a magyar állampolgárok életének és egészségének megóvása érdekében - a kormány március 15-én 24 óráig meghosszabbította az ország schengeni belső határszakaszán ideiglenesen bevezetett határforgalom-ellenőrzést és határőrizeti feladatokat - közölte a járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának helyettes vezetője a testület hétfői online sajtótájékoztatóján. Kiss Róbert elmondta, immár hat hónapja állították vissza ideiglenesen a határellenőrzést és ezen időszak alatt nemzetközi tranzitálási céllal összesen 627 438 járműszerelvény lépett be az ország területére, ezek közül 478 027 tehergépkocsi magyarországi úti céllal.
Az alezredes kiemelte, hogy az egyik legjelentősebb forgalmú osztrák határátkelőnél, Hegyeshalom autópálya átkelőhelyen szeptember elseje óta 146 544 tehergépjárművet léptettek be az országba, ezek közül 98 906 érkezett Magyarországra. A másik legnagyobb forgalmú a szlovák határszakasz a Rajka autópálya határátkelőhely, ahol 285 884 teherjármű belépését biztosították.
A járvány harmadik hullámára tekintettel a kormány március 15-én 24 óráig meghosszabbította a veszélyhelyzet második ütemében meghozott védelmi intézkedéseket és szigorította az üzleti, gazdasági célú beutazással kapcsolatos szabályokat. Maradnak a maszkviselésre, kijárási tilalomra, közterületi gyülekezésre, rendezvénytartásra, illetve üzletekre, szolgáltatási helyekre vonatkozó védelmi intézkedések.
Az üzleti utakra vonatkozó új rendelkezések szerint a magyar állampolgárra hazatérésekor az általános beutazási karantén kötelezettség vonatkozik, azaz automatikusan hatósági házi karanténba kerül, kivéve, ha a kiutazás célországa az EU tagja vagy tagjelöltje, vagy az európai gazdasági térség tagállama vagy azzal azonos jogállású, továbbá Nagy-Britannia és Észak-Írország, és a belépő magyar állampolgár az utazás üzleti célját tudja igazolni - ismertette Kiss Róbert.
A koronavírus-járvánnyal összefüggésben megjelenő csalók korábban rossz minőségű maszkokat, fertőtlenítő szereket kínáltak, a vakcinák megérkezésével pedig megjelentek az illegálisan árult védőoltások is. A valódi, bevizsgált védőoltásokhoz azonban csak az állam által biztosított módon lehet hozzájutni. "Koronavírus elleni csodaszer nem létezik" - hangsúlyozta Kiss Róbert.
Az elmúlt hétvégén a rendőrök 618 emberrel szemben intézkedtek a maszkviselési kötelezettség megszegése miatt, így a védelmi intézkedések bevezetése óta összesen 27 230-ra emelkedett az emiatti rendőri intézkedések száma. 541 emberrel szemben intézkedtek a rendőrök a 10 ezer lakosúnál nagyobb településeken a közterületi maszkviselésre vonatkozó önkormányzati rendeletben foglaltak megszegése miatt.
Hétvégén a maszkviselési kötelezettség elmulasztása miatt 21 emberrel szemben intézkedtek a tömegközlekedésben, 56 emberrel szemben pedig üzletekben, bevásárlóközpontokban.
A boltokra, vendéglátóhelyekre, szálláshelyekre és szabadidős létesítményekre vonatkozó szabályok megszegése miatt eddig 842 rendőri intézkedésre volt szükség. Ebből 214-szer az üzemeltető vagy a tulajdonos mulasztása volt megállapítható, 628 esetben pedig az üzletek korlátozott nyitva tartására vonatkozó szabályokat nem tartották be.
Az elmúlt hétvégén összesen 1661 emberrel szemben intézkedtek a kijárási tilalom megszegése miatt, így összesen 44 492-re emelkedett a kijárási tilalmat megszegők elleni intézkedések száma - mondta az operatív törzs ügyeleti központjának helyettes vezetője.
(Oltáshoz előkészített, a kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcináját tartalmazó fecskendők a gyulai Koronella Orvosi Centrumban 2021. március 1-jén. MTI/Rosta Tibor)