Nagy a különbség a kórházakban használt és a néhány ezer forintért megvásárolható eszközök között.
A koronavírus-járvány felértékelt egy egyszerű és olcsó diagnosztikai eszközt, a vér oxigéntelítettségét és a pulzust mérő pulzoximétereket. Amerikai szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy e mindennapos eszközök akár téves diagnózishoz is vezethetnek - írta a hvg.hu.
Ezek a kis kütyük százalékban adják meg az oxigéntelítettséget. Egészséges embereknél a 95–100 százalék a jellemző, azonban alacsonyabb lehet ez az érték a tüdőproblémákkal küzdőknél vagy a magasabb területeken élőknél. Az utóbbi időben megnőtt az ázsiója ezeknek az eszközöknek, ugyanis a koronavírus-fertőzés egyik figyelmeztető jele lehet a vér alacsony oxigénszintje, még akkor is, ha valaki egyébként jól érzi magát, így felhívhatja a figyelmet az orvosi ellátás szükségességére.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) viszont most arra hívja fel a figyelmet, hogy akár károsak is lehetnek az ilyen eszközök, miután hamis biztonságérzetet adhatnak. De mi is a probléma? Mindenekelőtt az, hogy bár az alapelv hasonló, nagy a különbség a kórházakban használt és a néhány ezer forintért megvásárolható eszközök között. Ez utóbbiakat általános wellness vagy sport termékként értékesítik például az Egyesült Államokban, ami azt jelenti, hogy miután nem orvosi célokra szánják ezeket, nem esnek át az FDA vizsgálatán.
Az FDA biztonsági közleményt adott ki a pulzoximéter pontosságával és korlátaival kapcsolatban. A SlashGear által összefoglalt leirat szerint ez a módszer ugyan hasznos a vér oxigénszintjének becsléséhez, azonban vannak korlátai és pontatlansági kockázatai bizonyos körülmények között, amiket figyelembe kell venni. A körömlakk mellett az olyan tényezőkre is figyelni kell, mint a rossz keringés, a bőr pigmentációja, a bőr vastagsága, a bőr hőmérséklete és a dohányzás, ezek ugyanis mind befolyásolhatják a pulzoximéter pontosságát. További szempontok a cikkben