• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Öngondoskodás is kell az egészségügy megreformálásához!

Lapszemle 2019.10.24 Forrás: MedicalOnline
Öngondoskodás is kell az egészségügy megreformálásához!

Az öngondoskodás kérdésének problémái ma leginkább az OTC és az étrend-kiegészítők piacán, valamint a szűrések terén érhetők tetten.

Orvosnak, betegnek, szakértőnek és a politikának is vannak még teendői az öngondoskodás hazai újra-elterjesztésében – derült ki az MTA Elnöki Bizottság az Egészségért és az MTA Orvosi Tudományok Osztálya által szervezett konferencián, amelyről a Medicalonline számol be.

Az egészségmagatartás befolyásolási lehetőségeiről szólva Vokó Zoltán, az MTA doktora (Semmelweis Egyetem, Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központ) a többi közt jelezte, interszektorális együttműködésekre van szükség, mert a viselkedés megváltoztatásához a képesség és a motiváció megléte mellett lehetőségekre is szükség van. Bodrogi József egészségügyi közgazdász pedig a többi közt arra hívta fel a figyelmet, hogy az állam számos feladatának nem látszik eleget tenni. Mint jelezte, a fejlődő világban a gyógyszertári hálózat sűrűsége ma fontosabb szempont, mint az egészségügyi ellátóhelyeké. Idehaza 2013-ban jelent meg az első szakmai irányelv a gyógyszertári gondozásról, de az ma is esetleges; a finanszírozás nem megoldott, s esetenként kompetencia-problémák is felmerülnek a gyógyszerészek és az orvosok között.

Az öngondoskodás kérdésének problémái ma leginkább az OTC és az étrend-kiegészítők piacán, valamint a szűrések terén érhetők tetten. Adatai szerint tavaly pl. mintegy 170 milliárd értékben vásároltak OTC-szereket a honpolgárok. Mindez kíméli az egészségbiztosító kasszáját, de a nem megfelelő gyógyszeralkalmazással komoly mellékhatásokkal is számolni lehet, miközben tavaly Magyarországról csupán mintegy 2500 mellékhatást jelentettek, s a WHO 8-9 milliárd euróra teszi a nem megfelelő gyógyszerszedés miatti egészségügyi kiadásokat. Az étrend-kiegészítők piaca csak nagyon lazán szabályozott – vélekedett, jelezve, hogy már több mint 18 ezer termék van a piacon, nem a gyógyszergyártásban elfogadott szigorú minőségi követelmények alapján gyártva. Szerinte komoly állami hiányok vannak a termékek ellenőrzésében, holott a patikai forgalom ezen termékek esetén mintegy 30 milliárd, de a patikai láncok esetén is mintegy 30-40 milliárd forint. Mint fogalmazott, „nagy a hancúr, mindenre van megoldás” – lenne állami feladat a szabályozásban…