A háziorvos a páciens otthonában is beadhatja a védőoltást, ha valaki egészségi állapota miatt nem tud a rendelőbe elmenni.
Meghaladta az egymilliót a koronavírus ellen beoltottak száma Magyarországon - mondta az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján hétfőn. Müller Cecília közölte: a legfrissebb adatok szerint 1 millió 2714-en kapták meg a koronavírus elleni első, 307 929-en a második védőoltást.
Hozzátette, ezzel a lakosság átoltottsága "szépen növekedett", Magyarország lakosságarányosan a második helyen áll az Európai Unióban; míg a kontinensátlag 6,24 százalék, addig Magyarországon 10,27 százalék ez az adat.
Folyamatos a koronavírus elleni védőoltások beadása - mondta az országos tisztifőorvos. Müller Cecília hangsúlyozta, "egyetlenegy napot nem hagyunk ki" az oltásban, és az országba érkezett minden vakcinát beadják az embereknek. "Versenyt futunk az idővel", a cél az, hogy a lehető leggyorsabban a legtöbb ember megkapja a védőoltást - fogalmazott az országos tisztifőorvos.
Jelezte, a hétvégén felfüggesztett AstraZeneca-oltásokat a hét második felében fogják beadni. Hozzátette ugyanakkor, hogy akik jogosultak voltak erre az oltásra, az adataik is rendben voltak és megjelentek hétvégén valamelyik oltóponton, azok megkapták ezt az oltást.
Kiemelte, ha valaki pontatlanul adta meg adatait a regisztrációnál, az a 1818-as telefonszámon korrigálhat vagy az adatvedelem@neak.gov.hu internetes oldalra is írhat, ahol átvezetik az adatokat.
Müller Cecília kiemelte, hogy nagy szükség van a védőoltások fokozott tempójú beadására, hiszen az egész világon romlanak a járványügyi adatok.
Magyarországon vasárnap 2696 új fertőzöttet regisztráltak, ezzel 468 713-ra nőtt az összes fertőzött száma a járvány kezdete óta, és "soha nem volt ennyi aktív fertőzött", ők 115 981-en vannak - mondta.
Kiemelte, a tapasztalatok szerint a koronavírus angol mutációja fertőzőképesebb, sokaknál súlyosabban zajlik a betegség, és több a fiatal beteg is.
Beszámolt arról is, hogy jelenleg 7924-en vannak kórházban koronavírus-fertőzés miatt, és csak a hétvégén 1057-en kerültek be emiatt. A múlt héten 33 százalékkal többen kerültek kórházba, mint az azt megelőző héten - emelte ki.
Hozzátette: a hétvégén 129-cel nőtt azok száma, akik lélegeztetőgépre kerültek, ez az adat is megduplázódott két hét alatt; már 806-an szorulnak lélegeztetőgépre, ami rendkívüli terhelést jelent az egészségügyi ellátórendszernek.
Müller Cecília a már gyógyult betegek figyelmébe ajánlotta az úgynevezett covid-ambulanciákat, ahol a betegség után hosszan fennmaradó tüneteket mutató embereknek nyújtanak segítséget.
Arra kért mindenkit, hogy aki bármilyen tünetet észlel magán, ne mozduljon ki otthonról, telefonon keresse fel háziorvosát.
A vírusvariációkról elmondta, ezek a mutánsok 70 százalékkal fertőzőképesebbek az eredeti koronavírusnál, esetükben az úgynevezett reprodukciós érték 1,4, ami magasnak számít. "Ezt kell megtörnünk, ezért volt szükség a járványügyi intézkedések szigorítására és ezért kell minél gyorsabban beadni a védőoltásokat" - emelte ki.
Elmondta, az Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) laboratóriumában eddig 1307 ember mintájában mutatták ki a koronavírus brit variánsát, öt esetben a dél-afrikait, 13-szor a cseh mutánst és 145 embernél egyéb, járványügyi szempontból egyelőre nem releváns mutációt. Azonban - tette hozzá - ezeket a törzseket is figyelik, hiszen a "viselkedésük nem kiszámítható".
Azt mondta, hogy a vírusvariációkra oda kell figyelni, mert gyorsabban terjednek, súlyosabb tüneteket okoznak, hirtelen magas lázat, izom- és ízületi fájdalmat és köhögést.
Az iskola- és óvodabezárásokkal kapcsolatban megjegyezte, csak egészséges gyereket vigyenek egészséges nagyszülőhöz. Jelezte, sok nagyszülő már megkapta a védőoltást, és ha az oltás óta eltelt egy hét, akkor ők már védettnek számítanak.
Müller Cecília kérdésre válaszolva közölte, a háziorvos a páciens otthonában is beadhatja a védőoltást, ha valaki egészségi állapota miatt nem tud a rendelőbe elmenni.
(Kiss Róbert rendőr alezredes, a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársát megkapja a koronavírus elleni oltást a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjában 2021. március 8-án. MTI/Bruzák Noémi)
Hatályba léptek a március 22-éig tartó szigorított védelmi intézkedések
A kormány döntése értelmében hétfőn hatályba léptek a március 22-éig tartó szigorított védelmi intézkedések - közölte a járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese a hétfői online sajtótájékoztatón. Kiss Róbert alezredes elmondta, hogy az intézkedéseket - a járvány harmadik hullámában a fertőzésszám csökkentése érdekében - az operatív törzs javaslatára hozta meg a kabinet.
A Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet szerint az üzleteket be kell zárni - közölte.
Kivételt képeznek ez alól az élelmiszerüzletek, a patikák, a benzinkutak, a drogériák, a dohányboltok, a gazdasági, mezőgazdasági és erdészeti tevékenységhez nélkülözhetetlen anyagokat és eszközöket árusító üzletek, valamint az állateledelt, takarmányt forgalmazó üzletek, a piacok és a termelői piacok - tette hozzá.
Kiss Róbert elmondta: az óvodák és az általános iskolák április 7-ig, a tavaszi szünet végéig nem nyithatnak ki, a középiskolákban és a felsőoktatásban továbbra is marad a digitális tanrend. Az esti kijárási tilalom továbbra is érvényben marad este 8 óra és reggel 5 óra között.
Ez alól csak az igazolt munkavégzéssel lehet mentesülni - fűzte hozzá.
Ismertette: a személyes megjelenést igénylő szolgáltatások helyszínét is zárva kell tartani. Kivételt jelentenek a magánegészségügyi, a szociális, a pénzügyi, a postai, a közlekedési, a járművet, illetve kommunikációs eszközöket javító, a jármű- és gépkölcsönzési, a temetkezési, az állategészségügyi, a közétkeztetési, az állattenyésztési, az ügyvédi, az épületüzemeltetési, valamint a mosási és tisztítási szolgáltatók.
A maszk viselése lakott területen belül valamennyi utcán és közterületen kötelező és másoktól lehetőség szerint 1,5 méteres védőtávolságot kell tartani. A szabadban lehet sportolni, ahol tartható a 1,5 méteres távolság - tette hozzá. Ismertette: az igazolt sportolók edzései megtarthatók, de meccseket kizárólag zárt kapuk mögött lehet tartani.
A parkok, arborétumok és az erdők nyitva maradnak - mondta.
Az alezredes tájékoztatása szerint a hétvégén 481 emberrel szemben léptek fel a rendőrök a maszkviselési kötelezettség be nem tartása miatt, így már 28 405-re emelkedett a szabálytalan maszkviselés miatt elrendelt intézkedések száma.
Kiss Róbert elmondta: 405-en a közterületen nem viselték a maszkot, 21 emberrel szemben azért intézkedtek, mert buszon, villamoson, megállóban nem volt rajtuk maszk, 55-en pedig bevásárlóközpontban, üzletekben nem viselték a védőeszközt.
Beszámolt arról is, hogy péntek délután egy ittas utassal szemben kellett intézkedniük a rendőröknek, mert a buszsofőr felszólítására sem volt hajlandó maszkot felvenni. A vezető megállította a járatot és rendőri segítséget kért. Az utast közérdekű üzem megzavarása, közterületi szeszesital-fogyasztás és a maszkviselés szabályainak figyelmen kívül hagyása miatt előállították.
A boltokra, vendéglátóhelyekre, szálláshelyekre és szabadidős létesítményekre vonatkozó szabályok megszegése miatt eddig 845 rendőri intézkedésre volt szükség. Ebből 215 esetben az üzemeltető vagy a tulajdonos mulasztása volt megállapítható, 630 esetben pedig az üzletek korlátozott nyitva tartására vonatkozó szabályokat nem tartották be.
A hétvégén a vendéglátóhelyeken való tartózkodás szabályait hatan nem tartották be, illetve egy üzemeltető ellen is felléptek a szabályok be nem tartása miatt. Péntek délután egy lepsényi presszó ideiglenes bezárásáról döntöttek, mert ott három vendég éppen szeszesitalt fogyasztott a rendőrök ellenőrzésekor.
A hétvégén a kijárási tilalommal kapcsolatos szabályok megsértése miatt 1646 rendőri intézkedésre volt szükség, a szabályok bevezetése óta 47 636-ra nőtt az ilyen típusú intézkedések száma.
Budapesten csendháborítás miatt több magánrendezvényen kellett intézkedniük a rendőröknek, a Belvárosban összesen 39 külföldi és 28 magyar állampolgárral szemben kellett intézkedniük, összesen 54 ember ellen feljelentést tettek a kijárási tilalom és a magánrendezvényekre vonatkozó szabályok megsértése miatt, 11 esetben pedig közigazgatási hatósági eljárást indítottak.
A hétvégén is ellenőrizték a Magyarország területén személyforgalomban átutazókat, a tranzitszabályokat megsértőkkel szemben 160 esetben léptek fel. Az átutazókat tavaly szeptember óta ellenőrzik, a szabályokat be nem tartókkal szemben eddig 13 073-szor intézkedtek.
Az elmúlt két napon 46 664 esetben ellenőrizték személyesen a rendőrök a hatósági házi karanténban lévőket. A hétvégén 13 274 ilyen korlátozó intézkedést rendeltek el, jelenleg 37 343-an vannak hatósági házi karanténban. Közülük 4173-an vállalták, hogy a rendőrség elektronikusan ellenőrizze, betartják-e a karanténszabályokat - ismertette az alezredes.
Tájékoztatóján az alezredes a nemzetközi nőnap alkalmából köszöntötte a nőket, hozzátéve, hogy erre tekintettel hétfőn a virágboltok nyitva maradhatnak.
(Nyitókép: Az AstraZeneca újonnan érkezett koronavírus elleni oltóanyag-szállítmányának oltást igazoló papírjai a kaposvári Népegészségügyi Osztály raktárában 2021. március 8-án. MTI/Varga György)