• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Orbán: leáll a tömeges, jön a készenléti oltás

Egészségpolitika 2021.06.04 Forrás: MTI
Orbán: leáll a tömeges, jön a készenléti oltás

Nincs még konszenzus az egészségügyi szakemberek között a 12-15 éves korosztály oltásáról, nyár vége előtt nem is lesz döntés a kérdésben.

Magyarország az egyetlen az Európai Unióban, ahol nem vakcinahiány, hanem vakcinabőség van; több oltóanyagunk van, mint amennyien jelentkeznek oltásra. Az év végig nemcsak, hogy így marad, hanem még inkább eltolódnak ebbe az irányba az arányok, hiszen csak nyugati oltásokból több mint 16,6 millió adag lesz - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken. A kormányfő azt mondta, a teljes magyar népesség 54 százaléka megkapta már az első oltást, 38 százaléka pedig a másodikat is. Csütörtökön több mint 11 ezer ember kapott első oltást, másodikat pedig több mint 81 ezer, 26-an haltak meg, 269 új fertőzöttet regisztráltak. Meredeken csökken, most 64 ezer a betegek száma - közölte.

Kijelentette: Magyarország "oltásbiztonságban" van, így egy esetleges következő hullám esetén, vagy ha kiderülne, hogy a beadott vakcinák mégsem nyújtanak védettséget egy évig vagy kilenc hónapig, hanem csak rövidebb ideig, akkor is be tudnak kétszer oltani mindenkit, aki jelentkezik.

Időt, szabadságot és pénzt nyerünk azzal hogy az oltási program jól sikerült - emelte ki a miniszterelnök.

Orbán Viktor kitért arra, hogy 2,5 millió ember még nem regisztrált. Őket arra biztatta, minél előbb tegyék ezt meg. Magyarország át fog állni a tömegesről a készenléti oltásra: néhány oltóhelyet tartanak majd fenn, aki oltást akar, az ott kapja meg - közölte. Úgy vélte: nem észszerű fenntartani továbbra is a jelenleg működő, ugyanakkor az orvosokat és kórházakat rendkívül megterhelő oltási rendszert. Mindenkit arra kért, hogy ha nem a későbbi, nehézkesebb oltási rendben akar részt venni, akkor a következő néhány napban vegye fel a vakcinát.

A kormányfő hangsúlyozta: eddig az állam felelőssége volt, ahogy az oltási program jól sikerüljön, mostantól kezdve viszont egyéni felelősség van. Az embereken múlik, hogy felveszik-e az oltást, de a következményekért az állam nem tud felelősséget vállalni - közölte a kormányfő, hozzátéve, hogy mindenkit el fognak látni, ha megbetegszik.

A gyerekek oltásáról a miniszterelnök azt mondta: nem látja, hogy a magyar tudományos közösségben - amelynek a véleménye perdöntő ebben az ügyben - ez a vita hamarabb nyugvópontra jutna, mint a nyár vége. Ezért akkor lehet majd dönteni arról, hogy indítanak-e oltási kampányt vagy minden szülő a saját felelősségére oltathatja be a gyerekét.

Jelenleg a kiskorú gyerekeket a védettségi igazolvánnyal rendelkező szülők bárhova magukkal vihetik, ezzel a szabályozási helyzettel érdemes elmenni a nyár végégig - fogalmazott.

Az oltási igazolványok külföldi elfogadásáról azt mondta: Magyarország folytatja a kétoldalú megállapodások megkötését, mert nem tudható, hogy az európai oltási igazolvány - amelynek hatályát július 1-jétől állapították meg - működik-e vagy sem. Orbán Viktor közölte: pártolja, hogy legyen közös európai kártya, de fontos, hogy addig nemzeti hatáskörben gondoskodjanak a szabad utazásról.

Június 15-éig a magyar kártya digitális változatára is felvisznek plusz adatokat - a második oltás időpontját és a vakcina típusát -, így a magyar igazolvány szinkronban lesz az európaival - közölte. (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)