• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Óvodai diéta: nem jóindulat kérdése

Egészségpolitika Forrás: MTI

A fenntartónak kell gondoskodnia a speciális étkezési igényű gyermekek óvodai ellátásáról.

Az óvoda fenntartójának gondoskodnia kell a különleges étrendre szoruló gyermek napi háromszori étkeztetéséről, akár többletköltséget jelentő beszállító megbízásával, akár képesített alkalmazott felvételével - tájékoztatta közleményében az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala csütörtökön az MTI-t. Az ellátás megszervezése nem jóindulat kérdése, hanem az óvoda, iskola feladata - szögezte le az ombudsman egy szülő panaszának vizsgálatában.

A vizsgált esetben az óvoda és a helyi önkormányzat a megfelelően képzett konyhai alkalmazott hiányára hivatkozva elzárkózott attól, hogy a különleges étkezési igényű gyermeket az egészségi állapotának megfelelő ételekkel lássa el és napi három órában korlátozta a gyermek óvodába járását.

Az orvos előírása szerinti glutén- és laktózmentes diétát a szülők nehéz anyagi helyzetük miatt nem képesek garantálni, a gyermek nem jut a számára szükséges élelemhez, gyakorlatilag éhezik - olvasható a vizsgálatot összegző közleményben.

Székely László alapjogi biztos a jogbiztonság, a gyermek védelemhez és gondoskodáshoz való joga, valamint az esélyegyenlőség követelménye sérülésének lehetősége miatt indított vizsgálatot és jelentésében emlékeztetett több korábbi ombudsmani megállapításra. Azok kimondták, hogy a gyermek egészségi állapotának megfelelő étkezés biztosítása - amennyiben azt a szülő igényli - az óvoda, az iskola feladata.

Álláspontja szerint a megoldást a közoktatási illetve köznevelési intézménynek kell megtalálnia, így sem emiatt, sem közegészségügyi okból nem jogszerű azt kérni a dietetikusi ismeretekben járatlan szülőktől, hogy otthonról hozzák az óvodába a szükséges ételeket.

Az óvoda fenntartója arról tájékoztatta az alapvető jogok biztosát, hogy folyamatban van egy szakács dietetikusi képzése. Az ombudsman álláspontja szerint azonban a fenntartónak addig is és haladéktalanul gondoskodnia kell a különleges étkezési igényű gyermek napi háromszori étkezéséről, ameddig az óvodát ellátó cég munkatársa megkapja a képesítését.

A megoldás nem odázható el, ideiglenesen más beszállítót kell találni, akár többletköltséggel is - olvasható az alapjogi biztos hivatalának közleményében.

Székely László ezért felkérte az óvoda fenntartóját az étkeztetés haladéktalan megszervezésére, az óvoda vezetőjét pedig arra, hogy tegye lehetővé az intézmény egész napos látogatását.