• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Papp Magor: elszámolták a keretet?

Egészségpolitika Forrás: MTI

Mintegy 2300 egészségügyi dolgozó helyezte ügyvédi letétbe szerdáig a felmondólevelét.

Mintegy 2300 egészségügyi dolgozó helyezte ügyvédi letétbe szerdáig a felmondólevelét, amelyek január elsejével "aktiválódnak", ha addig nem történnek érdemi intézkedések az ágazat béreinek rendezése érdekében – közölte a Magyar Rezidens Szövetség elnöke csütörtökön Budapesten, a Világgazdaság című napilap által szervezett egészségügyi konferencián. Papp Magor elmondta, másfél hónappal az akció vége előtt 2300 felmondólevél gyűlt össze, s korábban jelezte, háromezer felmondólevél szükséges ahhoz, hogy mozgalmukat sikeresnek lehessen nevezni.

Mint kiemelte: a drámai orvos elvándorlás legfőbb oka, hogy nem tudnak megélni a kollégák. Mindeközben az ágazati vezetéssel megakadtak a dolgozók életpályamodelljéről, béreik rendezéséről szóló egyeztetések. Ugyanakkor Papp Magor arra is kitért, azt látják, hogy az egészségügyi államtitkárság részben forrás-, részben lobbierő-hiány miatt nem tud fellépni az érdekükben, ezért több döntéshozóval is konzultálnak a jövőben. Lázár Jánost, a Fidesz, illetve Harrach Pétert, a KDNP frakcióvezetőjét már meg is keresték.

Papp Magor emlékeztetett egy, a közelmúltban tartott szakmai fórumra, ahol - mint mondta - szomorúan hallgatta, amikor az államtitkár arra kérte a kollégákat, hogy tartsanak ki, noha semmit sem tudott ígérni nekik. "Ilyen jövőképpel nem tudjuk itthon tartani a kollégákat" – mondta Papp Magor. Márpedig a konferencián korábban felszólaló Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke és Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke is az ágazat humán-erőforrás krízisét nevezte a legnagyobb problémának, mindketten drámai orvos elvándorlásról beszéltek.

A rezidensszövetség elnöke a szakorvos-jelölteknek meghirdetett, napokban betelt Markusovszky Lajos- ösztöndíjprogramról az államtitkárnak is jelezte: a "nyertesek száma mindössze" 524, amely elmarad a meghirdetett hatszáztól. Papp Magor ennek okát firtatva azt kérdezte, korábban számolták ki rosszul a hatszázas keretet, vagy másra költötték a pénzt? Ennek kapcsán úgy fogalmazott: náluk "nem az ösztöndíjkeret telt be, hanem a pohár".

Papp Magor az államtitkár egy másik bejelentését is megkérdőjelezte, amely szerint az idén végzettek az előző évhez képest jóval nagyobb arányban, mintegy 90 százaléknyian jelentkeztek a szakorvosképzésbe. Papp Magor vitatta a magas jelentkezési adatokat, véleménye szerint az államtitkár nem érvényes adatokat prezentált.

A rezidensszövetség elnöke elmondta: a közelmúltban felmérést végeztek a külföldön dolgozó magyar kollégák körében. Ebből kiderült, hogy a bérek rendezése kulcsfontosságú lenne a számukra, ezzel összefüggésben a hálapénz visszaszorítása is nagyban motiválná őket a hazatérésre – tette hozzá.

A rezidensszövetség elnöke az előadásában ismét leszögezte: felmondóleveles akciójuk célja továbbra is az, hogy senkinek ne kelljen elmennie az országból. Azon dolgoznak, hogy hosszú távon tudjanak a magyar egészségügyben részt venni és gyógyítani – hangsúlyozta Papp Magor.