Milliárdos projekteknek köszönhetően javul a rehabilitációs ellátás két régióban.
Különféle rehabilitációs tevékenységet végző kórházak és alapítványok fogtak össze egy közel ötmilliárd forintos projekt keretében, hogy színvonalasabb ellátást tudjanak nyújtani a Dél-Dunántúlon élőknek. A tucatnyi települést érintő, többéves beruházás-sorozat a végéhez közeledik.
A Pécsi Tudományegyetem vezetésével Baranya, Somogy és Tolna megyék tizenkét egészségügyi szolgáltatója fogott össze, hogy konzorciumba tömörülve javítsák az általuk nyújtott rehabilitációs szolgáltatások infrastrukturális feltételeit. A DDOP-3.1.3/C-11-2011-0001 kódszámú, „Rehabilitációs szolgáltatások fejlesztése a Dél-Dunántúli Régióban" című projektben 4,89 milliárd forintnyi európai uniós és hazai forrást fordíthattak erre a célra a partnerek.
A 2012-beli támogatási döntés óta eltelt időszakban tizenkét rehabilitációs intézményben hajtottak végre beruházásokat Nagyatádtól Mohácsig. Több helyen új épületet húztak fel, másutt a meglévőket renoválták és bővítették. Így összességében több ezer négyzetméternyi modernizált, akadálymentesített, és a szakmai igényeknek megfelelő építmény került a gyógyító munka szolgálatába.
Emellett beszereztek számos, a mindennapi gyógyító munkához szükséges segédeszközt is: nemcsak orvosi műszereket, hanem például gyógytornát, mozgásterápiát segítő felszerelést is. A projektben érintett orvosi szakterületek ugyanis a rehabilitáció szinte teljes spektrumát lefedik - a konzorciumi partnerek a mozgásszervi, neurológiai, pulmonológiai és kardiológiai kezelések mellett pszichiátriai rehabilitációval és szenvedélybetegek gondozásával is foglalkoznak.
A legfontosabb cél az volt, hogy a régióban élő több százezer ember számára biztosítsák annak a lehetőségét, hogy az esetleges egészségkárosodásukat követően a fizikai és mentális képességeik lehető legnagyobb hányadát képesek legyenek visszanyerni, s ezzel továbbra is a társadalom tevékeny tagjai maradni. Ennek érdekében kulcsfontosságú, hogy egy betegséget vagy balesetet követően a lehető leghamarabb megkezdődjön az érintettek utókezelése, s ennek feltételei a projektnek köszönhetően az egész régióban kialakításra kerültek.
Az Észak-Alföldi Régióban több mint 4 milliárd forintos pályázati forrásból fejlesztették a rehabilitációs szolgáltatásokat az Észak-alföldi Régióban, nyolc helyszínen: három év alatt több intézmény rehabilitációs osztálya vagy járóbeteg rendelése újult meg Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Emellett az addiktológiai, kardiológiai, pulmonológiai, pszichiátriai, gyermek és neuro-musculoskeletalis rehabilitáció területén javult az ellátás, valamint megvalósult a rehabilitációban résztvevők továbbképzése is. A fejlesztések hozzájárultak a szakemberek által várt betegellátás színvonal- és szolgáltatásbővüléshez.
Új épületek létesítésével, a meglévők felújításával, az eszközállomány korszerűsítésével, a munka- és gyógyítási feltételek javításával, a betegeket érintő oktatással, valamint a feladatellátás hatékonyabb megszervezésével növekedett az ellátottak száma, csökkent a rehabilitációban a várakozás, mindezzel tovább emelkedett az ellátás színvonala.
A projekt az egészségügyi szolgáltatók közötti horizontális és vertikális feladatmegosztás szervezettségének növelésével, valamint az egészségügyi rehabilitációhoz szükséges szakemberek képzésével hozzájárult a lakossági hozzáférés földrajzi, regionális és szakmai-tartalmi egyenlőtlenségeinek csökkentéséhez.
A fejlesztések során - többek között - mintegy 4000 fő ellátására szolgáló kardiológiai járóbeteg rehabilitációs ellátórendszer jött létre a régióban, Szolnokon megkezdődött az addiktológiai rehabilitáció nappali kórházi formában, ugyanitt és Debrecenben fejlesztették a pulmonológiai rehabilitációs ellátást, javult a megyeszékhelyeken az égési sérültek korai, elsőbbségi, valamint a súlyos állapotú központi idegrendszeri károsodottak rehabilitációs ellátása is. A pszichiátriai rehabilitációban a fejlesztés nagyrészt a fekvőbeteg ellátás javítását célozta, Karcagon ez ágyszám-növekedéssel is párosult.
A pályázat részeként betegtájékoztató anyagok készültek, és megvalósult a rehabilitációban tevékenykedők továbbképzése mellett az egyetemi és más felsőfokú képzésben tanulók (orvostanhallgatók, a rehabilitációs és társszakmabeli szakorvosjelöltek, rehabilitációs szakorvosok, gyógytornászok, logopédusok, humánkineziológusok, ergoterapeuták) felkészítése is a speciális terület legújabb eredményeinek még jobb megismerésére.