A koronavírus-járvány alatt csaknem félmilliárd forint értékű adományt kaptak, ennek jelentős része magánszemélyektől érkezett.
A koronavírus-járvány alatt csaknem félmilliárd forint értékű adományt kaptunk, ennek jelentős része magánszemélyektől érkezett – mondta Révész János klinikai onkológus, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház főigazgatója. A Magyar Hírlapnak beszélt arról is, hogyan alakították ki két hét megfeszített munkával a járványkórházat, és miként élték meg a veszélyhelyzet időszakát.
– Ön hazánk legnagyobb járványkórházát üzemeltette a veszélyhelyzet ideje alatt. Voltak konfliktusos helyzetek?
– Intézményünk Csabai kapui telephelye jelenleg is járványügyi feladatok ellátására kijelölt tagkórház. Egyike és egyben legnagyobbika az erre a feladatra kijelölt négy intézménynek. A teljes kórházra vetítve mintegy ezerhatszáz betegágyat alakítottunk ki Covid-védekezésre. Az átszervezéskor sem belső, sem külső konfliktusok nem adódtak, egyetlen terület, a szülészeti ellátás kivételével. Úgy gondolom, az is egy mesterségesen gerjesztett konfliktus volt, hiszen minden betegellátást érintő döntést kellő körültekintéssel és szakmai alapon hoztunk meg.
– Miként viszonyult a lakosság a tevékenységükhöz a járvány alatt?
– A munkánkért cserébe szinte kizárólag köszönet érkezett. A koronavírus-járvány alatt csaknem félmilliárd forint értékű adományt kaptunk, ennek jelentős része magánszemélyektől érkezett.
– Ötszázmillió forint?
– Igen. Persze nem feltétlenül pénzbeli juttatásra kell gondolni, sokkal inkább egyéb felajánlásokra. Volt, aki eszközöket hozott, más a saját lakását kínálta föl egy-egy speciális szakterületen jártas orvoskolléga elszállásolására. Sokan élelmiszert szállítottak nekünk, de arra is akadt példa, hogy egy vadásztársaság tagjai ízletes pörköltet főztek a dolgozóknak, sőt egy zenekar térzenét is adott a kórházban. A törődés és az aggódás megnyilvánulásait széles palettán éreztük. Érthető, hogy mindezt rendkívül pozitívan éltük-éljük meg, hiszen mindannyiunkban ott lapult-lapul egyfajta szorongás, hogy miként alakul a járványügyi helyzet, mindent megtettünk-e annak érdekében, hogy ha krízishelyzet adódna, azt el tudjuk-e hárítani. Az ehhez hasonló negatív érzések feloldásában rendkívül nagy szerepe volt és van a szeretet, a támogatás nem hivatalos megnyilvánulásainak.
– Mennyi idő alatt tudták felállítani a járványkórházat?
– Nagyon gyorsan kellett reagálnunk, gyakorlatilag egy hét volt az előkészítés és egy hét a fizikai átalakítás. Szó szerint éjjel-nappal dolgoztunk, én magam is számtalanszor éjszakáztam.
– Milyen volt az együttműködés a katonai kórházparancsnokkal?
– Baráti és kollegiális. Nagyon ügyelt rá, hogy a logisztikai és rendfenntartási területen ne terjeszkedjen túl, abban viszont felbecsülhetetlen segítséget nyújtott.
– Mennyi koronavírusos beteget láttak el a veszélyhelyzet ideje alatt Miskolcon?
– A gyanú miatt naponta több tíz beteg jelentkezett mintavételre, de az igazoltan fertőzöttek száma „mindössze” hatvannégy volt. Akadt arra is példa, hogy az elkülönített műtőben koronavírusos beteget kellett ellátnunk.
– Sokakat foglalkoztat, mi jöhet ősszel.
– Erre a kérdésre szerintem csak úgy lehet jól felelni, ha megnézzük, hol tartunk most. Mind Nyugat-, mind Közép-Európa nagy részén a járványügyi helyzet stabilizálódni látszik, ugyanakkor ha a statisztikai adatokat nézzük, azt látjuk, hogy bőven vannak a földnek olyan térségei, ahol még nagyon rossz viszonyok uralkodnak. Ha a szomszédainkra pillantunk, Ukrajna vagy Románia a napi több százas új fertőzöttjével szintén nem fest rózsás képet. És említhetjük Pekinget, ahol egy piacról ismét elindult a kór. Összességében úgy néz ki, ez még nem egy lefutott meccs. Az őszi időszakban pedig, amikor az időjárási körülmények jobban kedveznek a vírus terjedésének, sajnos a kockázat is emelkedik majd. Tehát rendkívül fontos a járványügyi készültség fenntartása, az óvintézkedések betartása, az új betegek mihamarabbi kiszűrése, elkülönítése és a kontaktkutatás.
A teljes interjú a portálon olvasható.