Folytatódik a védőnők képzése és 2020-ig a járások kétharmadában lesz egészségfejlesztési iroda.
Várhatóan 2020-ig a járások kétharmadában működik majd egészségfejlesztési iroda, és az eddig méhnyakszűrésre képesítést szerzett 1400 védőnő mellett továbbiak képzését is szeretnék megvalósítani - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a jobbikos Lukács László György írásbeli kérdésére. Rétvári Bence rögzítette: az életkorhoz kötött szűrővizsgálatok közül az újszülöttek, valamint a tanköteles korú gyermekek jogszabályban meghatározott esetben való szűrése kötelező. Az egészségügyi alapellátás biztosítása a települési önkormányzatok feladata, amelyet az erre szerződött háziorvosi szolgálatokkal, védőnőkkel, fogorvosokkal és az iskolaorvosi hálózattal teljesítik. Az alapellátás az egészségügyi ellátó rendszer olyan szegmense, amely kapcsolatot képes tartani a lakosság egészével.
Kifejtette: a kampányszűrések elsődleges célja a figyelemfelhívás, legtöbbjükben valós egészségügyi adatok csak részben képződnek, ezen adatok megfelelőségét az egészségügyi ellátó rendszerbe kerülve kontrollálni szükséges.
Az egészségügyi ellátórendszer prevenciós kapacitásának támogatására - európai uniós forrásból finanszírozottan - 61 járási hatáskörű egészségfejlesztési iroda jött létre. Kiemelt feladataik közé tartozik a keringési- és daganatos betegségek kockázata prevenciójára irányuló szűrésbe, kockázatbecslés alapján életmódváltó programokba történő bevonás.
A szervezett emlőszűrési feladatot jelenleg 37, mammográfiás szűrővizsgálatra és klinikai betegkövetésre egyaránt alkalmas komplex szűrőközpont, és hét, kizárólag szűrővizsgálatokat végző mammográfiás szűrőállomás látja el. A rendszer földrajzilag lefedi az országot, és rendelkezik a teljes veszélyeztetett népesség vizsgálatára alkalmas kapacitással.
A szervezett méhnyakszűrésen való részvétel emelésére védőnők által végzett méhnyakszűrő program indult. Eddig 1400 védőnő szerezte meg a szükséges kompetenciát. 2020-ig további védőnők képzése történik meg - jelezte. Kitért arra is, hogy önként jelentkező háziorvosok bevonásával jelenleg négy megyében zajlik a székletvérminta vizsgálaton alapuló vastag- és végbélszűrési pilot program az 50-70 éves nők és férfiak körében. A program országos kiterjesztésének előkészítése 2016-ben indul.
A Népegészségügyi fókuszú Alapellátás-fejlesztési Modellprogram keretében négy praxisközösség került kialakításra Észak-Alföld és Észak-Magyarország régiókban, 24 alapellátási praxis bevonásával (Berettyóújfalu, Jászapáti, Borsodnádasd, Heves központokkal). A programban 35 ezer ember (közte 10 ezer roma nemzetiségű) családi anamnézisen alapuló komplex szűrését folytatják le. 2016. június 30-ig a modellprogram két célrégiójában, Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön valósulhat meg a főszolgáltatások kiterjesztése - jelezte Rétvári Bence.