Régóta divat rettegni az E-számoktól, persze szigorúan anélkül, hogy értenénk, mit is takarnak a számok.
Víz, E967, E300 – meginna egy olyan üdítőitalt, aminek ezek az összetevői? Valószínűleg csak erős gyanakvással, arra gondolva, hogy micsoda borzasztó szintetikus lötty ez. Pedig valójában a szuperegészségesnek kikiáltott bioitalsláger, a nyírfavíz összetevőit soroltuk fel (E967 = nyírfacukor, E300 = aszkorbinsav). És most legyen erős: miközben az előző mondatot elolvasta, kicsit eltereltem a figyelmét, és észre sem vette, hogy komoly mennyiségű E948-at és E941-et vitt be a szervezetébe (E948 = oxigén, E941 = nitrogén) - kezdi ismeretterjesztő írását az E-számok tudnivalóiról és a téma téveszméiről az Index.
Régóta divat rettegni az E-számoktól, természetellenesnek, egészségtelennek, sőt egyenesen rákkeltő méregnek és univerzális sátánságnak tekinteni őket, persze szigorúan anélkül, hogy értenénk, mit is takarnak a számok. A jelenség az utóbbi hónapokban kapott komoly lökést, és a web ezoterikus-áltudományos mocsarából kiszabadulva egyenesen a mainstream médiában, tévéreklámokban és a szupermarketekben landolt. Hirtelen megjelent egy új élelmiszer-kategória, az E-szám-mentes termékeké: van E-mentes mustár és ketchup, vajkrém és kenyér, sőt, még párizsi is, ami azért minimum meghökkentő, tudva azt, hogy úgy egyébként miből és hogyan készül a párizsi.
Ezzel pedig elég ingoványos talajra érkeztünk, hiszen mint az előbb kiderült, az egészségtelennek éppen nem nevezhető levegő is 99 százalékban E-számokkal jelölt vegyületekből áll. Sőt, E-számuk van olyan anyagoknak is, mint a C-vitamin (E300), vagy a kurkuma (E100), amelyeket ironikus módon éppen azokban a körökben szokás rákgyógyító csodaszerként ünnepelni, amelyekben az E-számok istenkáromlásnak számítanak. Különben is, hogy a fenébe lehet E-mentes pont a ketchup, amikor az ugyanattól a likopin (E160D) nevű vegyülettől kapja a színét, amitől a paradicsom meg úgy általában az összes piros színű zöldség és gyümölcs? A tényE-k a teljes cikkben