• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Rezidens szövetség: kevesebb terhet a fiatal orvosokra!

Egészségpolitika MA 12:10 Forrás: MTI
Rezidens szövetség: kevesebb terhet a fiatal orvosokra!

A fiatal orvosok a magyar egészségügy kulcsfontosságú szereplői, rendkívüli terheket viselnek az állami rendszer fenntartásában.

A fiatal orvosok munkakörülményeinek javítása, ezen belül a felesleges adminisztrációs terhek csökkentése és a mentálhigiénés támogatás fejlesztése a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) új elnökségének prioritása.

A szervezet pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében idézte az MRSZ nemrég megválasztott régi-új elnökét, Vámosi Pétert, aki azt mondta, a fiatal orvosok a magyar egészségügy kulcsfontosságú szereplői, rendkívüli terheket viselnek az állami rendszer fenntartásában.

Az orvosi hivatás során jelentkező fizikai és mentális kihívások, az éjszakai ügyeletek, a hosszú munkaidő és a betegellátással járó érzelmi megterhelés mind olyan tényezők, amelyek negatív irányba befolyásolhatják a fiatal orvosok lelki egészségét, növelve a kiégés, a szorongás és a depresszió kialakulásának kockázatát – írták.

A rezidens szövetség vezetése elengedhetetlennek tartja – hasonlóan más segítő szakmákhoz -, hogy a fiatal orvosok számára is elérhetővé váljon a megfelelő mentálhigiénés támogatás, például pszichológiai tanácsadás, stresszkezelési tréningek, valamint a kollégák közötti támogató csoportok formájában.

Ezért a jövő év elején elindítják a Fiatal orvosok mentális jóléte programot, amelyhez várják a területen tevékenykedő szakemberek, szolgáltatók és támogatók csatlakozását.

A régi-új elnök szerint kiemelten fontos az is, hogy a fiatal orvosokat minél kevésbé terheljék felesleges adminisztratív feladatok, hiszen ezek elvonják a figyelmet a legfontosabb célról: a betegek magas színvonalú ellátásáról.

Úgy vélik: az indokolatlan adminisztratív kötelezettségek azonban nemcsak időt és energiát vonnak el, hanem jelentős stresszforrást is jelentenek, hozzájárulva a kiégés kialakulásához. 

Vámosi Péter szerint a betegellátáshoz kapcsolódó, amúgy is magas adminisztratív terhek mellett a fiatal orvosokat a szakképzésük alatt is többlet papírmunka terheli. Kiemelték: a rezidensek elvárása, hogy a szakképzéshez kapcsolódó adminisztratív terheik egyszerűsödjenek, racionálisabbak legyenek. Ez utóbbi kapcsán úgy látják, hogy mind a négy orvosegyetem és az Országos Kórházi Főigazgatóság is partner ebben – olvasható a Magyar Rezidens Szövetség közleményében.