„A hálapénz betiltásának tényével a magyar egészségügy megérkezett Európába” – dr. Szepesi András jegyzete.
Hatalmas „trófeával” dicsekedhet a 47. Medicina Fórum Konferencia menedzsmentje, és a társrendezők, a Magyar Kórházszövetség és a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság. Két és fél év regnálás után itt jelent meg először szakmai konferencián az egészségügyi ágazatért is felelős Dr. Pintér Sándor belügyminiszter.
Dr. Pintér Sándor
A magyar belpolitika különleges alakja. A közvélemény országos rendőrfőkapitány kora óta követi és figyeli.
A társadalmi-gazdasági rendszerváltás új bűnözési formákat hozott a felszínre. Soha nem látott értékek forogtak kockán, és ehhez nyomban nehéz fajsúlyú bűnözés társult. Bérgyilkosságok, ártatlan embereket is pusztító robbantások erős rendőrséget és erős irányítást követeltek. Közben politikai ciklusváltások is színezték a politikai hátteret. Ebből emelkedett ki Pintér, és ért el olyan eredményeket a közbiztonság megerősítésében, amit mindenkinek méltányolni kellett. Érdemes meghallgatni, mit mondott erről Medgyessy Péter egykori miniszterelnök pár hete, 2024. október elején a Partizán által készített életútinterjúban.
Kicsit korábban Orbán Viktor is mondott egy vicceset. A kormányülések biztonságáról, a mobiltelefonok korlátozásáról volt szó, és megemlítette, hogy Pintér Sándor a felelős az intézkedésekért. Az újságíró megkérdezte, hogy a miniszterelnököt beleértve mi vár azokra, akik vétenek a szabályok ellen. Miniszterelnök úr válasza: ez a Pintér úr dolga, de én nem szeretnék a „kezére kerülni”. Miután elült a vidám röhögés zaja, azóta sokan találgatják, mit érthetett ez alatt a miniszterelnök. Tegyük hozzá, Orbán ezideig 18 év miniszterelnökség és 5 kormányzati ciklus során más belügyminiszterrel nem is kísérletezett, Pintér eddig 18 szolgálati évet töltött a belügyminiszteri bársonyszékben. Szakmai önazonossága szerint, amit most is hangsúlyozott: rendőr.
A magyar egészségügy és Pintér Sándor
Nagyjából úgy került az egészségügy élére, mint „Pilátus a krédóba”. 2020 elején, ahogy kirobbant a SARS-COVID járvány, a kormány létrehozott egy Operatív Törzset, amelynek vezetését Pintérre bízták. Ekkor kezdett ismerkedni az egészségüggyel. Ahogy azt gyakran leírom: ha baj van, akkor hirtelen szükség lesz a közösségi egészségügy segítségére, áldozatvállalására. Ha elmúlik a baj, rendre megfeledkeznek erről, és marad a pénzhiány és az elégtelen szervezés.
Pintér jog szerint csak a 2022 májusi kormányátalakítás után vette át az ágazatot Kásler Miklóstól, de aki figyelt az tudta, hogy a valóságos irányítás már korábban Pintér kezébe került. Ezt most megerősítette a hálapénz tilalmának bevezetése, és a jelentős orvosi béremelés történetének felemlítése kapcsán. Érdekes, hogy ez ügyben többször említette Kincses Gyulát, akinek javaslataira több intézkedést is alapozott.
A tilalom fontos lépés. Ugyan – különféle okokból – sem az érdekképviselők, sem az egészségügyi újságírók nem beszélnek túl sokat az immár eltörölt, és csak egyes rendőrségi tudósításokban felbukkanó hálapénzről, de tudni kell, hogy ez 70-75 éven át „égette” a magyar egészségügyet. Rombolta az orvos-beteg kapcsolatokat, megkeserítette az orvos-orvos kapcsolatokat. Külföldi tanulmányúton vagy munkavállalás során mindig fölmerült, főleg abban a kontextusban, hogy ha feleltünk a bérünket-jövedelmünket firtató kérdésre.
Hogy tudtok ebből megélni? És akkor jött a szégyen, a magyarázkodás, és egy általános rossz érzés. A regnáló politika több mint 70 éven át tűrte, hogy egy hatalmas és fontos ágazat jövedelmi viszonyai kriminalizáltan történjenek. Hangzatos elítélések voltak, de nem szankcionálták és főleg nem javítottak az orvosi bérezésen. De az ápolók, asszisztensek, gazdasági-műszaki személyzetén sem.
Az orvosi bérszínvonalat még Gerő Ernő gazdasági minisztersége idején szintezték a szakmunkáshoz, az ápolókat a segédmunkáshoz. És ez arányaiban így maradt évtizedeken keresztül. Túlélte a politikai-gazdasági rendszerváltást. Túlélte a folyamatosan igen jelentős elvándorlást. Szinte csoda, hogy meglepően színvonalas orvoslásunk tudott fennmaradni.
Hálapénz helyett bértábla
Utólag a „lépcsőházi okosok” ezt a hálapénz „pozitív”, érdekeltséget létrehozó hatásával magyarázták. Ide illik egy mellékszál: a mai vezetők egy része azon „agyal”, hogy a közfinanszírozott, közösségi intézményekben is valamilyen teljesítmény elvű bérezési rendszert vezessen be, mert ez „milyen jól működik a magánegészségügyben”. Már megint nem figyelnek!
A magánegészségügy most készül kivezetni a „sztárorvosok” részesedéssel elismert teljesítmény elszámolását. Nagyon aggódok. Ha kiagyalnak valamit, annak elképesztően rossz hatása is lehet. Megállni, tájékozódni, gondolkodni kell. Már csak azért is, mert kb. 60 orvosi szakterület érdekeltségi rendszerét harmonikusan megtervezni: lehetetlen. Még senkinek se sikerült. Nem az informatikán, hanem az igazságosságon múlik.
Tudomásul kell venni, hogy a közösségi rendszerekben bértábla működik egy megállapított előmeneteli rendszerrel. Emellett lehet még prémium (jutalom), de azt egyedileg nagyon gondosan meg kell tervezni. Nem szabad arról megfeledkezni, hogy gyakorlatilag minden orvos team-ben dolgozik. A csoport minden tagja érzékeli az anyagi helyzetet. Az igazságtalanságok szétverik a munkacsoportokat. Lehet, hogy a mai teljesítményhiányok egy része is erre vezethető vissza?
Vagy az olyan ostobaságra: „a műtéteket az orvosok csupán 20 százaléka végzi”. Ezt sugallta valaki, hogy a többiek nem operálnak eleget. Uramisten! Lehet, hogy nem tudja, hogy csak a sebészek, vagy ilyen engedéllyel rendelkezők operálnak? Nagy szerencse, hogy a belgyógyászok, a gyermekgyógyászok, az elmegyógyászok és még számos szakma orvosai nem operálnak. Békeidőben pláne! Hála az igazságos Istennek! Háborúban se nagyon legyen így – de ez már egy másik kérdés.
Történelmi érdem
A hálapénz betiltásának (szemérmesen: kivezetésének) tényével akár azt is mondhatjuk, hogy a magyar orvosok, a magyar egészségügy megérkezett Európába, és ezen túl a fejlett országok közé. Minden bajával, pénzhiányával, szervezési gondjaival, strukturális és infrastrukturális hiányosságaival együtt.
Tudom, hogy szükség volt a COVID-járvány zűrzavarára, korlátozásaira, távlatvesztéseire, rettenetes külföldi példáinak hatásaira, hogy 2021. január 1-től betiltották a hálapénz elfogadását, de az adását is. Nézegetem az elmúlt évtizedek egészségügyi minisztereinek névsorát. 1977 óta mindegyiket ismertem. Mindegyiket égette, feszítette, deprimálta a hálapénz. De a kivezetéséhez a politikai támogatás mellett kellett egy komoly béremelés, ezt a lehetőséget egyikük se kapta meg. És kellett egy rendkívüli állapot is, hogy ebbe belevágjanak.
Néhány dolgot szívesen hallottam volna még Pintér úrtól
1) A béremelések értékállóságának forszírozását.
2) Az orvosi team minden szereplőjének az arányos jövedelmének kialakítását. Ezt ugyan érintette, de részletekbe nem ment.
3) Az orvosi, ápolói és egyéb létszám folyamatos fejlesztését, monitorozását és karbantartását, mert ez az egyik kulcsa a jó, igazságos és hatásos gyógyító ellátásnak.
4) Az épített környezet megújítását. A reformhoz nem elég a szervezési, szervezeti beavatkozások tömege. Meg kell teremteni a korszerű gyógyítás épület és eszköz feltételrendszerét.
5) A közösségi és magán betegellátás határterületi kérdéseinek átgondolását.
Miről hallottunk és még mi következik?
Hallottunk viszont fegyelemről, rendről, valamint az orvostechnikai kereskedelem valamiféle központosításáról (példa valamelyik raktáráruház rendszere).
Talán ezeken a területeken érthető meg, miért keresgélik az orvosok és képviselőik az egészségügyi minisztert. Mert az ő nyelvükön beszél. Mert érti azokat a nehezen interpretálható összefüggéseket, amelyeket Kincses Gyula se tudott maradéktalanul elmondani Pintér Sándor miniszter úrnak. Mert az orvos, a betegápoló napi munkája erősen különbözik a rendőrétől. Mert nem teljesen egy nyelven beszélnek. Mert a két kultúra számos kérdésben különbözik. E nem baj, sokkal inkább méltánylandó sajátosság.
Ám egyelőre örüljünk, hogy megtört a jég, az ágazatért felelős miniszter nyilvánosan is elkezdett kommunikálni az ágazat szakmai képviselőivel. Remélem, hogy a sokféle visszhang és bőséges sajtómegjelenés nem veszi el a kedvét a folytatástól. Mert nagyon sok kérdésben kellene egyeztetni és a minisztert a szakszerűség irányába vonzani. Ráadásul a politika is ezt diktálja.
Számos jele van annak, hogy a magyar belpolitika az újesztendőben már „ráfordul” a 2026-os választási kampányra. Függetlenül annak várható eredményétől, mindannyiunk érdeke, hogy az egészségügy állapota javuljon. A hét elején megjelent OECD-statisztika és -tanulmány világosan mutatja ágazatunk gazdasági lemaradását. Az Orbán kormány „erős embere” még sok jót is tehet a következő esztendőben. Ehhez további segítséget ad a Medicina Fórum szokásos évkönyve, válogatott tanulmányokkal és statisztikákkal. (Ez itt a reklám helye: megrendelhető a Magyar Kórházszövetség irodájától, itt.)
(Fotó: Dr. Pintér Sándor a 47. Medicina Fórum és Díjátadó Gálán. Magyar Kórházszövetség.)