• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sikeres időszak után fekete év jöhet a magánellátásban

Egészségpolitika 2023.06.14 Forrás: Weborvos Szerző:
Sikeres időszak után fekete év jöhet a magánellátásban

"Szerintem a 2014-2015 óta tartó folyamatos gyarapodás, az, hogy az égig nőnek az árbevételek, az idén meg fog állni".

Remek évet zártak a magánegészségügy résztvevői szinte kivétel nélkül nyereségesek voltak a privátellátók a 2022-es évben. Vajon a bevételnövekedésnek a bővülő szolgáltatások, az állami ellátás további szűkülése, netán a növekvő fizetőképes kereslet az oka? És vajon folytatódik idén is ez a tendencia? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ dr. Kirschner Andrással, az egyik legnagyobb magán járóbeteg-ellátó, a Swiss Clinic tulajdonos, ügyvezetőjével.

- Nem rég jöttek ki az adatok, elégedett a tavalyi év eredményével?

- Még soha nem volt ekkora bevételünk, 7 milliárd forint fölé nőtt. Ez több mint 12 százalékos növekedés, hiszen előző évben 6,3 milliárd volt.

- Mivel magyarázza ezt a tetemes bővülést?

- Az infláció miatt az egész szektorban legalább 10 százalékkal nőttek az árak. Nekünk is emelni kellett: a korábbi 25-27 ezer forintos díjaink 27-30 ezer forintosak lettek. Tehát nem lett több betegünk, bár lehetett volna, de nem tudtunk több orvost leszerződtetni.

- Miből gondolja, hogy lett volna több páciensük?

- Abból, hogy látom, az állami szolgáltatások még most sem álltak vissza a Covid előtti szintre, a korábbi betegforgalomnak csak a 80 százalékát látják el. Tehát az államiból kiszorult betegek a magánszektorban jelentkeznek.

- Ön szerint miért nem tud még most sem visszazökkeni a közellátás a járvány előtti szintre?

- A pandémia mind létszámban, mind morálisan nagyon megtépázta az orvostársadalmat. Ráadásul az állam hangulatjavító intézkedései, mint a jelentős béremelés, ellen hatottak a hangulatrontó szabályok, mint például a vezényelhetőség. Ráadásul a műtéti kedvet elvette a paraszolvencia kivezetése is. Emellett vannak olyan nagy privát egészségügyi intézmények, amelyeknek az üzleti terve kifejezetten arra épül, hogy elcsábítsák az orvosokat az állam ellátásból, illetve, ha teljesen nem megy, rávegyék őket: minél kevesebb időt töltsenek ott, és minél többet náluk.

- Visszatérve önökre, a tavalyi év az áremelést leszámítva nem hozott semmilyen változást?

- Szerencsére hozott. Bár a betegforgalmunk nem változott, de egyre több vállalattal sikerült szerződést kötnünk. Tehát foglalkozás egészségügyben megerősödött a piacvezető szerepünk.

- Gondolja, hogy az említett tendenciák idén is folytatódnak, vagy megtorpanás következik? Csak azért kérdem, mert mintha sokkal több magánellátó reklámozna, akciózna, mint korábban.

- Jól látja. Mi is érzékeljük, hogy drámaian csökken a fizetőképes kereslet. A fizető magánbetegek száma havonta csaknem 25 százalékkal kevesebb mint tavaly ilyenkor volt. Bár a biztosítói és a vállalat egészségügyi szektorunk jól működik, ez nem pótolja a magánbetegek kiesését. Ezért csak remélni tudjuk, hogy az idei évet jelentősen csökkent nyereséggel zárjuk. Majdnem biztos vagyok abban, hogy a többieknél is ez a helyzet emiatt látható a rengeteg reklám. Szerintem a 2014-2015 óta tartó folyamatos gyarapodás, az, hogy az égig nőnek az árbevételek, az idén meg fog állni. A 2023-as év egy fekete év lesz a magánegészségügyben. Kilábalást 2024-re várok.

Kapcsolódó hírek