A triázs-rendszer bevezetése hatékonyabbá teszi a sürgősségi ellátást, ugyanakkor továbbra is probléma a munkaerőhiány.
Még mindig órákat kell várni a sürgősségin, de a szakemberek szerint az új, úgynevezett triázs-rendszer sokkal hatékonyabbá teszi az ellátást. Január elsejétől osztályozzák a betegeket: a legsürgősebb esetekben a lehető leghamarabb ellátják őket. A volt egészségügyi államtitkár szerint a problémát továbbra is a munkaerőhiány okozza - olvasható az atv.hu-n.
...
Az új rendszerben egy szakképzett triázs ápoló az ellátás sürgőssége alapján osztályozza a betegeket. A páciensek papírján egytől ötig terjedő skálán tüntetik fel, hogy mennyire sürgős az ellátásuk. Ha valaki egyes, akkor azonnal el kell látni, ha pedig ötös szerepel a lapján, órákra elhalaszthatják a vizsgálatot. A sürgősségire csak azok kerülhetnek, akiknek ez létfontosságú. „Azt az első hármat: az életveszély, a sürgősségi ellátásra szoruló, kritikus állapotban lévő betegeket tartalmazza, ez a három csoport van, ezt kell leválasztani” – mondta az ATV Híradónak László Imre. A DK egészségpolitikusa szerint ennél a három besorolásnál nagyon fontos, hogy minél előbb megtörténjen az ellátás.
„Ettől a generális munkaerőprobléma nem oldódik meg” – vélekedett Kincses Gyula. A volt egészségügyi államtitkár szerint a triázs-rendszer bevezetése valóban hatékonyabbá teszi a sürgősségi ellátást, ezért hosszú távon csak jó hatása lehetne, ugyanakkor továbbra sincs elég dolgozó az egészségügyben. „Magyarországon az egészségügyben a munkaerőhiány egyre kínosabb kérdés. De azt tudom, hogy több mint hatszáz erre szakmailag kiképzett, akkreditált személy létezik Magyarországon” – fogalmazott Kincses. Szerinte elvileg van elég szakember erre a rendszerre, csak az a kérdés, hogy ők az egészségügyben, vagy itthon vannak-e még egyáltalán.
További részletek a riportban.