A Budapesti Orvosi Kamara nyílt levelet fogalmazott meg két miniszternek és a főpolgármesternek címezve.
Mielőbb megoldást követel a Budapesti Orvosi Kamara a Honvédkórház sürgősségi betegellátó centrumának (sbc) ellátási, szervezési gondjaival kapcsolatban. Mint írják, nem lehet megoldás, hogy az egészségügyi szolgáltató és az ott dolgozó orvosok terhére essen a megoldás felelőssége, nem lehet megoldás, hogy a sürgősségi ellátáshoz szükséges szakképzettséggel és tapasztalattal, gyakorlattal nem rendelkező orvosokat más osztályok működésének a rovására átirányítsanak a sürgősségi ellátás érdekében. Nyílt levelüket a honvédelmi miniszternek, az „Egészségügyéért Felelős Miniszternek” és Budapest főpolgármesterének címezték. Íme az közleményük:
"Tisztelt Címzettek!
A Magyar Orvosi Kamara Budapesti Területi Szervezete több irányból értesült a Honvédkórház sürgősségi osztályán történt eseményekről. Mint a budapesti orvosok szakmai érdekképviseleti szervezete azzal a kéréssel, és egyben felhívással fordulunk Önökhöz, hogy nagyon sürgős intézkedésekkel tegyék biztonságossá az adott egészségügyi szolgáltató működését, mert a jelenlegi megoldások sem a személyi sem a tárgyi feltételeket nem biztosítják ahhoz, hogy orvosaink szakképesítésüknek megfelelő munkakörben, megfelelő személyi és tárgyi feltételek mellett végezzék felelősségteljes munkájukat és ez a betegek ellátását is veszélyezteti.
Nem lehet megoldás, hogy az egészségügyi szolgáltató és az ott dolgozó orvosok terhére essen a megoldás felelőssége. Nem lehet megoldás, hogy a sürgősségi ellátáshoz szükséges szakképzettséggel és tapasztalattal, gyakorlattal nem rendelkező orvosokat más osztályok működésének a rovására átirányítsanak a sürgősségi ellátás érdekében.
Az ellátást zavaró körülmények megszüntetése mielőbbi, az egészségügy felső szintű szervezési intézkedését igényli, különösen az alábbi kérdésekben:
a betegút szervezetlenségének megszüntetése, ami miatt sürgősségi ellátásra jelentkeznek olyan betegek, akiknek ellátása más betegutat igényel, az aggódó hozzátartozók tájékoztatásának megszervezése,
az egészségügyi dokumentáció vezetésének megszervezése, korszerű adatrögzítési feltételek biztosításával,
megfelelő számú szakdolgozó és más kisegítő személyzet biztosítása,
az ellátandó betegszám meghatározása a rendelkezésre álló személyi és tárgyi feltételekhez igazítottan.
A megfelelő intézkedések nélkül a beteggel közvetlenül találkozó orvosnak kell viselnie az etikai és büntető felelősséget az ellátás biztonságáért, megfelelőségéért, és ők vannak kitéve a nyilvános megaláztatásoknak (Facebook).
Kérem, ne felejtsék el, hogy az orvos is ember, akinek hivatástudata magasabb szintű az átlagnál, de mivel ember életekről kell döntenie, megérdemlik a megfelelő védelmet."
Budapest, 2018. szeptember 27.
MOK BTSZ elnöksége nevében
Dr. Albert István
elnök