Az együttműködés részeként integratív, palliatív ellátási egységek jönnek létre, amelyek onkológiai osztályokhoz kapcsolva látják el a feladatukat.
A hospice ellátás kiemelkedően fontos, mert itt szembesül az ember "átutazó mivoltával", ez az ellátás egy kegyelmi időszak - mondta a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára szerdán Debrecenben, A Hospice-Palliatív ellátás a V4 országokban, joggyakorlatok című szakmai napon. Takács Péter köszöntőjében kifejtette, a kormány tavaly év végén az otthoni szakápolás és otthoni hospice-t nyújtó szolgáltatások kiegészítő támogatásáról döntött és az idei költségvetésben másfélszeresére emelte a rendelkezésre álló forrásokat, ezzel együtt pedig az ápolási napokért járó díjat.
Hangsúlyozta, a kormány ezzel próbál hozzájárulni ahhoz, hogy ezt a fontos, rendkívüli empátiát és pszichés állóképességet igénylő feladatot a szakemberek anyagi biztonságban tudják végezni.
A nemzetközi jó gyakorlatok elterjesztéséhez mintegy 5 milliárd forinttal járul hozzá a kormány a hospice ellátásra is fókuszáló svájci-magyar együttműködés második ütemében - ismertette az államtitkár. Hozzátette, ennek megvalósítása során a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület biztosítja a szakmai támogatást és a monitoringtevékenységet.
Az együttműködés részeként integratív, palliatív ellátási egységek jönnek létre, amelyek onkológiai osztályokhoz kapcsolva látják el a feladatukat, az Országos Kórházi Főigazgatóság pedig térítésmentesen gondoskodik a szakemberek és laikusok képzéséről. Ezen kívül pályázat útján az otthonápolás, hospice szolgálatok fejlesztése is megvalósul - részletezte.
Kiemelte azt is, hogy Debrecenben példaértékű, Magyarországon úttörő munka zajlik, a helyi ellátás "valódi zászlóshajóvá" érett.
Kifejtette, menedékre, latinul hospiciumra időnként szükségünk van ahhoz, hogy teljes életet, igazi emberséget legyünk képesek megélni. A menedékek közül azért emelkedik ki a hospice ellátás, mert lehetőséget teremt arra, hogy a tisztelet és a szeretet révén adjunk tartalmat az emberi méltóság fogalmának és a közösen megélt pillanatok által adjunk értelmet egy, akár mégoly rövid életnek is.
Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke kiemelte, hogy a daganatos megbetegedés ma még mindig az egyik vezető halálok, amellyel kapcsolatban a legnehezebb helyzetben is lennie kell emberhez méltó megoldásnak, a beteget, a családot segíteni kell egészen a halálig. Ezt teszi a hospice, a végstádiumú betegek humánus, összetett ellátását végzi.
Ismertette, hogy ma Magyarországon csaknem száz hospice központ működik, a világon pedig mintegy tízezer, azonban ez még nem elegendő.
Porkoláb Gyöngyi, a Debreceni Egyetem Kancellária az időskori szolgáltatás- és életvégi ellátás fejlesztéséért ügyvivő-szakértője, valamint a Debreceni Hospice Alapítvány kuratórium elnöke elmondta, hogy az egyetem hospice, palliatív és terápiás osztálya kilenc éve, húsz krónikus ággyal fogadja a betegeket.
Sajnos egyre növekvő a várólista, mára azonban a különböző klinikai részlegekről a betegek nemcsak 24-48 órára érkeznek, hanem hetekig, akár hónapokig tudják őket ápolni az osztályon - fejtette ki.
Azt mondta, a szakmai nap célja, hogy a környező országok átadják egymásnak az ellátásban szerzett tapasztalataikat, így Krakkó, Prága, Nádszeg és Debrecen szakemberei vesznek részt a szakmai napon.
(A képen Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára beszél a Hospice-Palliatív ellátás a V4 országokban című szakmai nap megnyitóján Debrecenben 2025. március 26-án. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)