• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Több a koraszülött, de jobbak az esélyeik

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Négy vezető neonatológus deklarációt fogalmazott meg a szakma felé az anyatejes táplálásért.

Bár hazánkban nem csökken a koraszülöttek száma, az egészséges életre való esélyeik jelentősen javulnak. Ezt bizonyítja az is, hogy a csecsemőhalandóság az elmúlt 2 évben mintegy 20 százalékkal csökkent. A gyógyításban az anyatejnek is hatalmas szerepe van, sajnálatos tény azonban, hogy az anyatejes táplálás tekintetében európai vezető helyünket az utóbbi években elveszítettük - közölte a Magyar Perinatológiai Társaság.

Tájékoztatásuk szerint hazánkban az elmúlt két évben 4 ezrelékre csökkent a csecsemőhalandóság aránya, ez mintegy 20 százalékos javulást jelent ebben az időszakban. A szakemberek szerint a kedvező változásokban az új orvosi műszerek és modern módszerek alkalmazása mellett kiemelkedő szerepe van az anyatejes táplálásnak is. Az elmúlt években a magyar koraszülött osztályokon is előtérbe kerültek azok az eljárások, amelyek a kis súllyal született gyermekek túlélési esélyeit bizonyítottan javítják. Ilyen módszer többek között az édesanyák bevonása a koraszülött gyermek ápolásába, a bőr-bőr kontaktus biztosítása, valamint az anyatejes táplálás. A legújabb kutatások szerint az anyatej a koraszülöttek számára nemcsak táplálékot jelent, hanem bizonyos betegségek megelőzésében és gyógyításában nem helyettesíthető hatóanyag. Például a fertőzések megelőzésében a korán megkezdett anyatejes táplálás minden korábban alkalmazott eljárásnál és gyógyszernél hatásosabbnak bizonyult.

Az anyatejes táplálás nemcsak a koraszülött, de minden csecsemő számára kiemelkedően fontos. Az anyatej összetétele ugyanis folyamatosan igazodik a gyermek igényeihez, a benne lévő tápanyagok a gyermek fejlettségének megfelelőek. A szoptatás számos hosszútávú kedvező hatása közül kiemelendő, hogy kedvezően hat az intellektuális fejlődésre, csökkenti az elhízás, a felnőttkori szív- érrendszeri betegségek valamint a cukorbetegség kialakulásának rizikóját.

Hazánk néhány éve még kiemelkedő helyen állt az anyatejes táplálás tekintetében Európában, azonban az elmúlt fél évtizedben közel 15 százalékkal csökkent a három hónapos korig kizárólag anyatejjel táplált csecsemők aránya. Ennek a kedvezőtlen változásnak a megállítására négy vezető neonatológus – Dr. Szabó Miklós, Dr. Gárdos László, Dr. Kovács Tamás és Dr. Nádor Csaba - szakmai felhívást fogalmazott meg az anyatejes táplálás támogatására. A felhívást a hétvégén, Nyíregyházán megrendezett Magyar Perinatológiai Társaság XIV. Tudományos Kongresszusán tették közzé. A deklaráció szakmai tartalmát egyöntetűen támogatják a vezető neonatológusok és szülészek is.

A felhívás a legfrissebb tudományos bizonyítékokra és ajánlásokra támaszkodva sorolja fel azokat a teendőket, amellyel a szakemberek, az orvosok, ápolók és védőnők a mindennapok gyakorlatában leginkább elősegíthetik az anyatejes táplálást és szoptatást.

A deklaráció egyaránt kitér a megszületés utáni közvetlen időszak, a kórházban töltött idő és a későbbi fejlődési időszak teendőire, valamint külön tárgyalja az egészséges csecsemőkkel és a koraszülöttekkel kapcsolatos feladatokat. A kezdeményező szakemberek szeretnék elérni, hogy minél több hazai szakmai és civil szervezet, kórházak, gyógyító intézmények támogassák és kötelezzék el magukat a megfogalmazott célok megvalósítására.

Bíznak abban, hogy kezdeményezésük önmagában javítani fogja Magyarországon a szoptatás és anyatejes táplálás gyakoriságát. Ugyanakkor hosszabb távon törekvésük az is, hogy meggyőzzék a döntéshozókat, hogy újra induljon Magyarországon olyan hosszú távú kormányzati program, amely megkülönböztetett figyelmet szentel az anyatejes táplálásnak és szoptatásnak.