• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Törvénysértő törvénytervezet a parlament előtt

Egészségpolitika Forrás: MTI

TASZ: a szociális tárgyú törvények módosítása sérti a fogyatékos emberek jogait.

Civil és szakmai szervezetek, kutatók Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének írt nyílt levelükben tiltakoznak az Országgyűlés előtt lévő egyes szociális és kapcsolódó tárgyú törvények módosításáról szóló javaslat ellen, mert az szerintük sérti a fogyatékosok jogait - közölte a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) az MTI-vel.

A TASZ közleménye szerint a kormány törvényjavaslata "minden benne található pozitív elem ellenére is" ellentmond a Magyarország által kihirdetett a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezménynek, sérti a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségéről szóló törvényt, és nincs összhangban a kormányprogram "A fogyatékossággal élők helyzetének javítása" című fejezet vállalásaival.

Mint írták, a törvényjavaslat kimondott célja, hogy a fogyatékos embereket elzáró tömegintézetekhez képest alternatív lakhatási szolgáltatások kialakításának biztosítson törvényi hátteret, és ezzel lehetőséget adjon az évtizedes szegregáló gyakorlat felszámolására. Ehhez képest a tervezet akár 50 férőhelyes tömegintézetek építését is lehetővé tenné, pedig magyarországi és nemzetközi tudományos bizonyítékok is azt igazolják, hogy ezek az intézetek ugyanolyan embertelenek és elszigetelők lehetnek, mint a 2-300 férőhelyes otthonok. Ezen felül a tervezet nem biztosítja a fogyatékos személyek szabad választásának tiszteletben tartását, továbbá lehetőséget teremt arra, hogy az új szolgáltatásokat elszigetelt helyen, akár a régi intézetek udvarán hozzák létre.

A TASZ továbbá azt is "különösen veszélyesnek" tartja, hogy az intézetek megszüntetésére és kitagolására szánt 7 milliárd forintnyi európai uniós forrást új intézetek építésére fordítsák.

A civilek által Balog Zoltánnak eljuttatott levelet idézve a TASZ kiemelte: "az Országgyűlés előtt fekvő tervezet nem alkalmas a fogyatékos állampolgárokat elszigetelő intézményrendszer megújítására, sokkal inkább a meglévő és elavult struktúra továbbélését segíti, ezzel pedig a fogyatékos emberek fizikai elszigetelésének garanciáját jelentheti". A levélben megjegyezték, hogy Magyarország "egyik legsúlyosabb emberi jogi kérdéséről van szó", ezért Balog Zoltántól azt várják, "hogy miniszterként tegyen meg mindent annak érdekében", hogy a törvénytervezetet jelenlegi formájában ne fogadják el.