• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Költséghatékonyabb az otthonkórház-rendszer

Hírek Forrás: MTI

Olyan rendszert dolgoztak ki, mely a beteg számára otthonában nyújt kórházi ellátást.

Az egészségügy legdrágább része a kórházi ápolás, ezért amerikai szakértők olyan rendszert dolgoztak ki, mely a beteg számára otthonában nyújt kórházi ellátást. A betegek többsége jobban érezte magát otthoni környezetében és gyorsabban gyógyult, mint a gyógyintézetben.

A súlyos állapotban lévő, de saját lakásukban is kezelhető betegek kórházi szintű gyógyítására a Johns Hopkins Egyetem szakértői már 2008-ban kidolgozták azt a rendszert, amellyel mindez elérhetőnek tűnt. A cél az egészségügy gazdaságosabb működtetése volt, de ugyanezen okok miatt késett a program kipróbálással járó bevezetése is.

Az adminisztratív gond azonban egyelőre megoldatlan: a biztosítók a gyógyintézeteknek csak akkor tudnak kórházi ápolási díjat fizetni, ha a beteg ténylegesen bent fekszik valamelyik kórteremben. Az új rendszernél pedig éppen az a lényeg, hogy a páciens otthonában él, csak kiemelt szintű egészségügyi ellátásban részesül.

Az általában hetedik évtizedüket meghaladó betegeket átlag naponta kétszer felkereste az ápolónő, és saját "osztályos" orvosuk is volt, aki öt beteget látott el. Az ápolószemélyzettel folyamatos video-összeköttetésben voltak és az otthon-kórházakban vérnyomásmérő monitort, oximétert és vércukor meghatározására alkalmas labor lehetőséget is biztosítottak.

Az így kezeltek legtöbbje idült szív-, tüdő- és vesebeteg volt, de fölvételre kerültek hányás, hasmenés vagy kiszáradás miatt kórházi kezelésre szoruló páciensek is. Az odahaza, kórházi ellátásban részesülők kezelése egy év alatt 19 százalékkal kisebb összegbe került, mint az intézetben. A betegek is jobban érezték magukat otthon, mint a kórházi ágyban.

Figyelemre méltó megfigyelés volt az is, hogy az otthoni kórház 323 ápoltja közül senki sem szenvedett elesés következtében törést, és a halálozás mértéke is mérhetően alacsonyabb volt. Az amerikai betegek kórházi kezelésének időtartama átlag hat nap. Ez az otthon kezelt csoportban egy-két nappal még tovább rövidült.

A Health Affairs júniusi számában megjelent cikk szerzője, Lesley Cryer megjegyzi, hogy az új kezelés azért is lett olcsóbb, mert sokkal ritkábban végeztek drága laboratóriumi vizsgálatokat, mint a kórházi ágyon fekvő betegek esetén.