A légimentők volt vezetője a múlt héten ismét megpályázta egykori állását.
Meglepő lépésre szánta el magát Túri Péter, a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. ex-vezetője, múlt héten ismét megpályázta egykori állását. Ahogy fogalmaz: idén február végén indoklás nélkül küldték el az általa megszervezett cégtől, most „megadja a döntéshozóknak a lehetőséget, hogy indoklás nélkül visszavegyék". Mint mondja, amióta eljött a cég teljesítmény csaknem 40 százalékkal visszaesett, és jelenleg ügyészségi felügyelet alatt működik.
A Légimentő Kft-t nemzetközi mintára szervezték meg, hivatalosan 2006. január 1-től működik. Az orvosi és repülési szakmát egyesítő cég jelenleg 7 mentőhelikoptert, így csaknem 6,5 milliárd forint értékű eszközparkot üzemeltet, 130 embert foglalkoztat, és 2 milliárd forintból gazdálkodik évente. Bár a tulajdonos 100 százalékban az állam, az alapítói és a vagyonkezelői jogok az Országos Mentőszolgálatnál (OMSZ) vannak, a légimentésért felelős cég gazdasági társasági formában működik.
- Ha nem indokolták is meg, azért gondolom mégis van valami sejtése, hogy miért bocsátották el?
- Bár manapság mindenki politikai okokat sejt a vezetőváltások mögött, én leginkább egyfajta szakmai irigységet érzek a háttérben. Kérdeztem, de soha nem indokolta meg senki, és nem kaptam rá magyarázatot semmilyen formában. Nem szeretnék találgatni, talán azoktól lehetne megkérdezni, akik a döntést meghozták. A visszajelzések szerint is jól működött a cég az alatt a négy és fél év alatt, amíg én vezettem. Ledolgoztuk közel 20 év lemaradását, az esélyegyenlőség jegyében folyamatosan fejlesztettük a szolgáltatást. A légimentőknél projekt-szemlélet uralkodott, mindenkinek megvolt a pontos feladata, tudta, hogy felelnie kell a hibáiért, de azt is, hogy mire számíthat a jól elvégzett munkájáért.
Olyan rendszert építettünk ki a cégnél, amit még nemzetközi szinten is elismertek, és itthon sem találhattak rajta fogást. Pedig ez alatt a nem egészen 5 év alatt vizsgálta a légimentőket az APEH, a VPOP, az ÁNTSZ, az Állami Számvevőszék, az Egészségügyi Minisztérium, maga az anyacég az OMSZ, és független pénzügyi szakemberek is kutakodtak. Valamennyi vizsgálat szerint minden rendben működött. Csupa olyan eredmény, ami sok más, hasonló állami egészségügyi intézményre nem jellemző. Ehhez képest most az új vezetés alatt úgy tűnik nem sikerült fenntartani ezt a zökkenőmentes működést. A cég ugyanis a Pest megyei főügyészség törvényességi felügyelete alatt áll, tudomásom szerint lejárt az ÁNTSZ engedélyük is, és a dolgozók a fenntartókhoz fordultak az új ügyvezetés iránti bizalmatlanság miatt.
- Nem csak arról lehet szó, hogy amint általában az egészségügyben, a légimentőknél is az általános körülmények miatt elégedetlenek a dolgozók?
- Sok olyan kolléga, aki hozzánk szerződött lemondott közalkalmazotti jogviszonyáról, miközben a fizetése semmivel sem emelkedett. Mégis, azt tapasztaltam, hogy a korábban apatikus, fásult egészségügyi dolgozók a légimentőknél hihetetlen teljesítményre voltak képesek. Mivel hatalmas fizetésekkel nem tudom ezt magyarázni, csak az lehetett ennek a lelkesedésnek az oka, hogy nálunk nem ötletszerűen dőltek el a dolgok, egy-két évre előre lehetett tudni, hogy merre megyünk, mi a cél, volt egy egységes ív. Erkölcsi megbecsülést, életpálya modellt nyújtottunk a kollégáknak. Mindez biztonságot adott, és ez talán legalább olyan fontos, mint a megfelelő fizetség.
- Hogy fogadta, amikor közölték, mennie kell?
- Bevallom, először sokkolt a hír, hiszen a légimentőket egy kicsit a saját gyerekemnek érzem. Amikor az ember saját maga épít fel egy céget tégláról téglára, akkor nagyon megviseli érzelmileg, ha váratlanul le kell minderről mondania. Most, 9 hónappal később már nem bánom annyira, hogy mindez megtörtént, hiszen legalább volt időm végiggondolni, hogy melyek voltak a helyes döntéseim és mit hibáztam. Mert természetesen, a napi pörgésben én is tévedhettem.
- Ugyanazok döntenek majd a légimentők ügyvezetői posztjára nemrég kiírt pályázat sorsáról, akik menesztették önt. Miért gondolja azt, hogy most másképp határoznak, magyarán miért pályázta meg ismét ezt a posztot?
- Mert remélem, hogy a döntéshozók is belátják azt, amit korábban megpróbáltam bemutatni, tehát hogy velem, a modern magyar légimentés egyik létrehozójával még hatékonyabbá tehetik a céget. A tulajdonosnak is az az érdeke, hogy zökkenőmentesen működjön a cég és hatékonyan egészítse ki az a földi mentést. Mint orvos és korábbi cégvezető az elmúlt 9 hónapban néhány nagyon jó külföldi ajánlatot kaptam, jelenleg is válságmenedzserként dolgozom, jelentősen több fizetésért, mint a légimentőknél. Én mégis visszamennék, mert nekem a mentésügy lett az életem, nekem ezt dobta a gép.
A Légimentő Kft. ügyvezetői posztjára kiírt pályázat eredményét december 19-én hirdetik ki.