Nem kellene az önkormányzattal szerződni, ha egy háziorvos-jelölt csak helyettesíteni szeretne.
A háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről valamint a háziorvosok teljesítményértékeléséről és az orvosok gyógyszerrendeléséről szóló rendeletet módosítani készül a szaktárca.
A tervezett változások szerint ellátási érdekből olyan, háziorvosi képzést vállaló klinikai szakképesítéssel rendelkező orvosok léphetnének be az alapellátásba, akik egyébként nem praktizálhatnának családorvosként, ugyanis nem kívánnak praxist átvenni, csak helyettesíteni szeretnének.
Ezt a hatályos Praxis II. programban nem tehetik meg, mert a programba lépés feltétele, hogy szerződjenek az illetékes önkormányzattal. Miután erre igény mutatkozik az orvosok részéről, a jelenlegi megkülönböztetést szeretné a szaktárca megszüntetni, hiszen egyre növekszik a betöltetlen körzetek száma, valamint a családorvosok magas átlagéletkora is indokolttá teszi a lépést. Ha a jogszabály hatályba lép, akkor az remények szerint szabályozott keretet adhat a helyettesítő tevékenység végzésének.
Mint ismeretes, a jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint háziorvosi tevékenységet végezhetnek az alábbi területek szakorvosai: anaeszteziológia-intenzív terápia, belgyógyászat, bőrgyógyászat, csecsemő-gyermekgyógyászat, fertőző betegségek, fül-orr-gégegyógyászat, gyermeksebészet, honvédorvostan, katasztrófaorvostan, idegsebészet, neurológia, ortopédia, oxyológia, pszichiátria, reumatológia, reumatológia és fizioterápia, sebészet, sportorvostan, szemészet, szülészet-nőgyógyászat, tüdőgyógyászat, urológia, traumatológia, üzemorvostan.
A COPD betegek fokozott gondozását célozza az a tervezett intézkedés, amely szerint a háziorvosok indikátor alapú teljesítményértékelésébe bevennék a COPD-betegek ellátását is. Közismert, hogy a COPD világszerte, így hazánkban is a negyedik haláloki tényező. Szövődményei gyakran a kardiovaszkuláris megbetegedések, elsősorban az érelmeszesedés, a hipertónia, amelyek vezető szerepet töltenek be a hazai morbiditási és mortalitási statisztikákban. A betegek együttműködésének a javítása éppen ezért kulcskérdés lenne. Ebben nagy szerepük lehet a háziorvosoknak is, hiszen a szakorvosi javaslat alapján egy éven keresztül ők látják el receptekkel a betegeket, s ők figyelmeztetik, illetve utalják őket kontrollvizsgálatra, áll a tervezetben.