• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kézsebészet műtét nélkül, injekcióval

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Közép Európában nálunk kaphatták meg a betegek először az injekciót.

A sebészeti műtétet teljes egészében kiváltó gyógyszeres kezelés az úgynevezett Dupuytren-kór, a tenyér zsugorodását előidéző betegség ellen lép fel hatékonyan. Budapesten két páciens kapott egy-egy ilyen injekciót március 6-án, amelynek köszönhetően 24 óra múlva újra szabadon, és fájdalom nélkül mozgathatták, az évek óta kényszer görbületben tartott ujjaikat - tudatták közleményben.

Kampószerűen begörbült ujjakat, így használhatatlan kezet okoz az ún. Dupuytren kontraktúra (tenyérzsugor). Az eddig műtétekkel és hosszas, fájdalmas sebgyógyulással járó kezelést, amely több hétre is kivonja a beteget a munkából, egy új szer alkalmazása válthatja fel, mely mindössze néhány óra alatt hatva képes feloldani a tenyérben kialakult zsugorító húrt. A betegség, az európai populáció 3-13 százalékát érinti.

Dr. Szabó Zsolt, a Róbert Károly Klinika kézsebész egyetemi docense, 19 kézsebésznek tartott bemutató előadást, amelynek keretében az orvosok megtanulták a műtétet kiváltó eljárás alkalmazását, hogy mind több betegnek legyen lehetősége a fájdalmas műtétek helyett egyetlen injekcióval gyógyulni. Az injekció olyan, egy speciális baktérium által termelt kollagenáz enzimet tartalmaz, amely a szervezetben található 4 féle kollagénből kettőt „old", így segítve a szervezetet a behúzódott, beszűkült mozgású részek ismételt normális mozgásterjedelem eléréséhez.

Az orvosok munkáját két olyan, Dupuytren - szindrómában szenvedő beteg segítette, akik egy nappal korábban megkapták a megfelelő injekciót a tenyerük beteg területébe, amelynek hatására a bemutató keretében megtörtént a tenyér és az érintett ujjak terápiás kinyújtása.


A betegség kezdetekor, a tenyérben jelentkező csomók jelzik a kollagén termelés hibáját, majd leggyakrabban a kisujj és a gyűrűsujj jelentős behúzódása jelzi az elváltozást. A kényszertartás a mindennapi tevékenységek elvégzésében olyannyira akadályozhatja a betegeket, hogy ha nem kezelik, akkor az ujjak teljesen visszahajlanak a tenyérbe, és gyakorlatilag teljes fogási képtelenséget okoznak.

A betegség, amely Magyarországon is gyakori, a vizsgálatok szerint nagy valószínűséggel genetikai alapú, de a kór pontos oka egyelőre az kutatók számára is ismeretlen. A 35-40 év kor felett jelentkező, inkább a férfiakra jellemző elváltozás Észak –Európa országaiban a leggyakoribb, a déli országokban kevésbé jellemző.

Az Egyesült Államokban 5 éve kifejlesztett, Magyarországon mindössze 3 éve engedélyezett injekció jó eredményekkel váltja ki a műtéteket, Közép – Kelet Európában Magyarországon kaphatták meg a betegek, elsőként. Miskolcon, majd Pécsen és most a budapesti kétnapos képzésen, eddig csaknem 40 kézsebész, tanulhatta meg a módszer alkalmazását.