• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új rákgyógyszerek várnak befogadásra

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Mintegy 2000 súlyos beteg terápiájában segíthetne a szerek támogatásba vétele.

Az elmúlt időszakban ismét szóba került a médiában, hogy bár egy egészségügyi rendelettervezetben az Emberi Erőforrások Minisztere előterjesztette négy onkológiai terápiás területen (melanoma, prosztatadaganat, onkohematológia, tüdődaganat) 15 új, innovatív gyógyszer támogatásba történő befogadását, de erre még mindig nem került sor, tudatja közleményében az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete.

Az innovatív gyógyszeripari vállalatok folyamatosan végeznek kutatásokat és fejlesztéseket, hogy nem vagy csak nehezen kezelhető betegségek esetén alkalmazható új hatóanyagokat, korszerűbb gyógyító terápiákat fejlesztenek ki. Ebben a folyamatban évente több, a korábbinál hatékonyabb onkológiai készítményt törzskönyveznek világszerte, ami különösen reménykeltő a magyar betegek számára. A KSH adatai szerint Magyarországon 2013-ban az összes halálozás negyedét a rosszindulatú daganatok okozták.

A számítások szerint a melanoma betegségben támogatásra váró 5 új hatóanyag kb. 400, a prosztatadaganatban támogatásra váró 3 új hatóanyag kb. 200, a tüdődaganatban támogatásra váró 2 új hatóanyag mintegy 300, az onkohematológiában (vér és vérképzőszervi daganatok) támogatásra váró 4 hatóanyag pedig mintegy 1100 beteg terápiájában kaphatna szerepet a befogadást követő egy évben. Mindösszesen tehát 1900-2000 előrehaladott, áttétes daganatos betegségben szenvedőnek tudnának az új innovatív terápiák már az idei évtől kezdve segíteni.

Fontos, hogy a készítmények elérhetőségéhez szükséges mintegy 5,6 milliárd forint az előterjesztés szerint rendelkezésre áll, azt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) külső források bevonása nélkül, ún. technikai átrendezéssel biztosítani tudja majd. Azonban két nagyon fontos lépés: a hatóanyagok jogszabály-módosítással történő kihirdetése és a Miniszterelnökség felhatalmazása hiányzik ahhoz, hogy az OEP megkezdhesse az új onkológiai készítmények közbeszerzési folyamatát, amelyek egy része így akár novembertől már az érintett betegek rendelkezésére állhatna.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének meggyőződése, hogy az egészség megőrzésében, az életminőség javításában, és a hosszabb élet elérésében az innovatív gyógyszerek kulcsszerepet játszanak, így bízik benne, hogy a súlyos és életet veszélyeztető állapotban levő rászoruló daganatos betegek minél hamarább hozzájuthatnak ezekhez az új akár életmentő onkológiai gyógyszerekhez.