• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

„Valódi” magánkórház lesz a Budai Egészségközpont

Egészségpolitika 2024.07.12 Forrás: Weborvos Szerző:
„Valódi” magánkórház lesz a Budai Egészségközpont

Az új BEK-ben minden csaknem kétszer akkora lesz, mint a mostani, a felépülő nagy kórházon kívül egy új telephely is csatlakozik az intézményhez.

Azt mondják csak az az igazi kórház, ahol van sürgősségi és intenzív osztály is. Nagy fába vágta a fejszéjét a Budai Egészségközpont (BEK), mert mint csütörtöki sajtótájékoztatójukon kiderült, ők épp egy ilyen „valódi” magánkórházat készülnek felépíteni. A privát ellátók közül elsőként, hiszen ez a két ellátás talán a legköltségesebb, így a többi magánszolgáltató nem, vagy csak időlegesen nyújtja a pácienseknek. Csernavölgyi István, a BEK vezérigazgatója azonban ígéri, náluk folyamatos lesz az ellátás, még a 2027-ig tartó építkezés alatt is.

A Budai Egészségközpont jelenleg is meggyőző szakmai paraméterekkel rendelkezik. Az állami és magánellátást is nyújtó központ a privátellátók között az egyik legnagyobb éves bevétellel dicsekedhet már régóta (2023-ban 17,7 md). A 23 éve működő intézményben évente félmillió páciens fordul meg, a legmagasabb szintű közfinanszírozott gerincgyógyászati ellátáson kívül még 44 szakmában nyújtanak privát ellátást. Csaknem ezer (950) orvos, szakdolgozó, munkavállaló segíti a BEK betegeinek gyógyulását. Ráadásul az egészségközpont egyben egyetemi oktatókórház is, ami többek között azt jelenti, hogy saját szakembereinek utánpótlását, a növekvő HR-igényt is helyben tudják megoldani, kiképezni.

A folyamatosan bővülő betegforgalom is igazolta, hogy a BEK már kinőtte jelenlegi kereteit, ezért álmodtak egy nagyot. Pontosabban egy sokkal nagyobb, még korszerűbb kórházat, ahol minden csaknem kétszer akkora lesz, mint a mostani. 7 műtő helyett 15, 150 ágy helyett 250, 55 rendelő helyett 87, 18 ezer négyzetméter helyett 35 500. Ráadásul a jelenlegi Királyhágó utca-Alkotás út által határolt helyszínen felépülő nagy kórházon kívül egy új telephely is csatlakozik a BEK-hez: a Csalogány utcában augusztus 5-én adnak át egy 2200 négyzetméteres 36 rendelőt magába foglaló magán járóbeteg-ellátó intézményt.

Csernavölgyi István hangsúlyozta, hogy a várhatóan 2027 elejére felépülő új kórház alapvetően népegészségügyi igényekre reflektál majd, tehát például hangsúlyos lesz a kardiológiai, gasztroenterológiai ellátás. A 24 órás ügyelet mellett a sürgősségi ellátást is biztosítani tudják, hiszen az ehhez szükséges háttérszakmák, magas szintű diagnosztika zömében már most is elérhető, az intenzív ellátást pedig egy 20 ágyas osztály szolgálja majd az új kórházban. Szeretnének haladni a kórral, tehát tovább fejlesztik a digitális lehetőségeket, korszerűsítik az eszközparkot, ahol értelme van bevetik majd a robotikát is.

Az építkezés alatt sem áll le az ellátás a BEK-ben. A két hét múlva megnyíló Csalogány utcai telephely és a Semmelweis Egyetem is segít átvenni azokat a pácienseket, akiket a bővítés miatt ideiglenesen leálló központi telephelyen nem tudnak fogadni. A fekvőbetegellátást idén szeptembertől költöztetik át az egyetemre, de egy év múlva várhatóan már ismét a Királyhágó utcában lesz a helye.

Az ellátások jövőbeni finanszírozásáról is szó esett a tájékoztatón. Erről azt mondta a vezérigazgató, hogy az új kórházban el lesz választva a közfinanszírozott ellátás a magántól. Jelenleg azonban nem tudja megmondani, hogy 3 év múlva, az új kórház megnyitásakor pontosan milyen szabályok vonatkoznak majd a privát, illetve állami ellátás együtt-illetve különélésére. Így arra a kérdésre sem tud válaszolni, hogy ki fizeti majd például a sürgősségi ellátást, a páciens vagy az állam.

Ez a hatalmas beruházás bruttó 62 milliárd forintba kerül – mondta a Csernavölgyi István, aki azt is elárulta, hogy ennek egy részét, 26 milliárdot az állam áll, a többi tulajdonosi hozzájárulás (a BEK jelenleg Csányi Sándor OTP-vezér érdekeltségi körébe tartozó cégé).