Az elérhető tartalékok kiaknázása az egészségügyi ellátás színvonalának emelése érdekében már 2016-ban megkezdhető.
2015. november 25-én Budapesten rendezték az „Egészségesebb egészségügyért" projekt szakmai záró konferenciáját. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ irányításával, mintegy 9,5 milliárd forint európai uniós támogatással megvalósuló, és november végén záruló TÁMOP-6.2.5-B-13/1-2014-0001 azonosítószámú, „Szervezeti hatékonyság fejlesztése az egészségügyi ellátórendszerben − Területi együttműködések kialakítása" elnevezésű, széleskörű ágazati és egyetemi összefogással megvalósuló projekt a beteget és alapellátásban történő prevenciós gondozását tette a betegellátás központi alanyává - tudatta összefoglaló közleményében az ÁEEK.
Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár megnyitó beszédében elmondta, hogy a projekt az államtitkárság stratégiai célkitűzéseinek támogatására, nevezetesen az alapellátás megerősítése, a népegészségügyi folyamatoknak a szolgáltatások körébe való beépítése, valamint az intézményi hatékonyság növelése érdekében dolgozta ki az egészségcentrikus szolgáltató rendszer felépítésének alapjait.
A projekt támaszkodva a legfrissebb nemzetközi ismeretekre és tapasztalatokra, leírta és tesztelte a pozitív változásokat támogató intézményfejlesztési és népegészségügyi megoldási formákat. Mint dr. Szentes Tamás az Állami Egészségügyi Ellátó Központ főigazgató-helyettese beszámolt róla, az „Egészségesebb egészségügyért" fejlesztési program az intézményi működés tekintetében olyan területekre koncentrált, amelyek fejlesztésével az ellátó rendszer működési hatékonysága növelhető.
Skultéty László, a program intézményirányítási ágának szakmai vezetője tájékoztatott arról, hogy megvalósult a kidolgozott módszerek egészségügyi ellátó rendszerben történő tesztelése, valamint a folyamatok egészség-gazdaságtani kiértékelése. Többek között kifejlesztettek egy portált, amely a közbeszerzési folyamatot a tervezéstől kezdve egészen a megrendelésig támogatja, kidolgozták azokat a módszereket, amelyek alkalmazásával a szolgáltatások beszerzése hatékonyabban történhet, valamint az egészségügyi intézmények felsővezetői támogatást kaptak vezetői kompetenciáik megismerésében és fejlesztésében. Az egészségügyi szolgáltatók akkreditációjának bevezetése, valamint az egységes tulajdon-nyilvántartási és üzemeltetés-támogató, web alapú informatikai rendszer bevezetése szintén a biztonságos betegellátást fogják szolgálni.
Szolyák Tamás, a program egészségszervezési ágának szakmai vezetője előadásában hangsúlyozta, hogy a táplálkozással, mozgással, lelki egészséggel kapcsolatos tanácsadás alapellátásba illesztése pozitív hatással lesz a lakosság egészségi állapotára. Mint elmondta, ugyanezt a célt szolgálja a betegutak rendszerezett kialakítása, vagyis az, hogy minden állampolgár tisztában legyen azzal, hogy milyen szolgáltatásban, mikor részesülhet, mikor van választási lehetősége, valamint azzal is, hogy saját életmódja hogyan befolyásolja az egészségi állapotát. Kiemelten fontos az is, hogy az alapellátás bővülő számú szereplői egymással harmonizáltan, egységes szolgáltatást nyújtsanak.
Szolyák Tamás arról is tájékoztatott, hogy több szolgáltatás lesz az állampolgár számára a lakóhelye közelében elérhető kevesebb várakozással, kevesebb utazással, ugyanakkor az ellátás során több törődést és nagyobb figyelmet fog tapasztalni. Mindehhez azonban az állampolgároknak maguknak is hozzá kell járulniuk azzal, hogy aktívan részt vesznek a saját egészségük megőrzésében.
Az „Egészségesebb egészségügyért" fejlesztési program létrehozta a fenntartható egészségügy működtetéséhez a nemzetközi gyakorlatban is bizonyítottan szükséges egészségszervezési módszertanát, és megalapozta a gyakorlati bevezetés lehetőségét.
Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár elmondta, hogy a szemléletváltás, a rugalmasabb helyi működési modellstruktúra felépítése időigényes, ugyanakkor az alapvető intézményfejlesztési funkciók alkalmazása gyorsan megtörténhet, ráadásul a folyamat az alapellátás humánerőforrás problémáira is megoldást kínál. Így az elérhető tartalékok kiaknázása az egészségügyi ellátás színvonalának emelése érdekében már 2016-ban megkezdhető.