Legkésőbb február közepétől csak receptre lesz kapható az Algopyrin, a Demalgon, a Quarelin illetve a Germicid.
![]() |
Az év elejétől megkezdődhet a gyógyszerek patikán kívüli árusítása. Mint az egészségügyi tárca államtitkára elmondta, mintegy 280 készítményt lehet majd megvásárolni különféle üzletekben illetve benzinkutaknál. A gyógyszerek listáját az OGYI állította össze. Az intézet azonban – a betegek biztonsága érdekében – kizárólag azokat a kiszereléseket engedi patikán kívülre, amelyek mennyisége nem okozhat kárt a vásárlókban. Ez például azt jelenti, hogy a szokásos 10 helyett csak 6, vagy még ennél is kevesebb szem lesz a dobozban. Az persze már más kérdés, hogy léteznek-e ezek a kisebb kiszerelések. Az OGYI mindenesetre azokból a törzskönyvi adatokból indult ki, amelyek kiadását egykoron maguk a gyártók kezdeményezték. Magyarán: magukra vessenek, ha olyan kiszerelést törzskönyveztettek, amelyet ember fia eddig sohasem látott patikában…
A forgalmazási engedélyek kiadására az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) jogosult. Az illetékeseknek 30 napon belül kell döntésüket meghozniuk. Azt viszont már az OGYI felügyeli, hogy a betegek tájékoztatási kötelezettségének is eleget tesznek-e az új elárusító helyek. A múlt év végén megjelent rendelet értelmében ezt kétféle módon kell megtenniük. Egyrészt a betegtájékoztató elolvasásának lehetővé tételével – jól láthatóan kifüggesztve -, másrészt interneten vagy telefonvonalon biztosítva a további ismeretszerzés lehetőségét. Mindezek teljesítését az OGYI a forgalmazási engedély kiadását követő 15 napon belül ellenőrzi, a továbbiakban azonban a tisztigyógyszerészi hivatalok feladata lesz e feltételek meglétének folyamatos szemmel tartása. A gyógyszereket zárt szekrényben kötelező tartani, s 14 év aluli vásárlónak nem szolgálhatók ki.
Az OGYI feladata nem ér végett az első lista összeállításával, illetve az egyszeri ellenőrzéssel. A továbbiakban köteles e gyógyszerkínálatot folyamatosan felülvizsgálni, amennyiben szükséges, egyes készítményeket levenni, másokat feltenni a listára. Az elárusító helyeknek viszont törvény írja elő, hogy naponta kétszer tegyenek „látogatást" a gyógyszerészeti intézet honlapján, ily módon is figyelemmel kísérve az esetleges változásokat.
Kérdésünkre - vajon az új rendszer nem vonja-e maga után a hamis gyógyszerek megjelenését? – az államtitkár elmondta: a benzinkutak és üzletláncok, a patikákhoz hasonlóan, kizárólag gyógyszer-nagykereskedőktől vásárolhatnak. Emellett ugyanolyan szigorú nyilvántartásra kötelezettek, mint a receptköteles készítmények kiadói.
Azt egyelőre még nem tudni, mennyi üzletben, illetve benzinkútnál jelennek meg a gyógyszerszekrények. A lehetőség január 1-től mindenki számára adott.