• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A civilek adóemeléssel kezelnék az alkoholizmust

Európai Unió Forrás: euractiv.hu

A megbetegedési mutatók emelkedése a kormányzati politika hatástalanságát is jelzi.

Az utóbbi másfél évtizedben kétszeresére nőtt az alkohol miatt bekövetkezett halálesetek száma az Egyesült Királyságban, és a mutató folyamatosan tovább romlik. Sokkal több férfi veszíti életét az alkohol miatt, mint nő, s a nemek közötti szakadék egyre tágul.

1991-ben 4144 személy vesztette életét igazolhatóan az alkohol miatt. Ez a szám 2005-ben már 8386-ra ugrott. Igaz, 2004-hez képest kisebb arányban, csupán 165-tel nőtt az ilyen halálesetek száma. Alkohol miatt bekövetkezett halálesetnek tekintik a túlzott alkoholfogyasztás miatt kialakult betegségekből eredőket: például a krónikus májbetegségek vagy a hasnyálmirigy elégtelenség.

2005-ben százezer lakosra 17,9 halálesetet jegyeztek a férfiak és 8,3-at nők körében. A férfiak és nők esetében a leglátványosabban egyaránt a 35-54 éves korosztályban nőtt a halálesetek száma, 1991 óta megkétszereződött. A legnagyobb elhalálozási arányt az 55-74 éves korosztályban regisztrálták: tavaly százezer főre 43,4 haláleset jutott.

Az adatok aggasztják a brit egészségügyi minisztériumot, amely komplex stratégiát dolgozott ki a jelenség kezelésére. Ennek keretében évente mintegy 217 millió fontot költenek helyi szinten az alkoholfogyasztásbül eredő betegségek kezelésére, 2007-2008-ban további 15 millióval egészítik ki ezt a keretet.

Az alkoholellenes civilszervezetek képviselői szerint a tragikus adatok nem meglepőek. A túlzott alkoholfogyasztás és az ehhez kapcsolódó halálesetek számának növekedése az 1950-es évere vezethető vissza.

Ma már szigorúbb intézkedésekre, például adóemelésre volna szükség, hogy az utóbbi években ugrásszerűen megnövekedett alkoholfogyasztást sikerüljön visszaszorítani. A morbiditás növekedése a kormányzati politika hatástalanságát is jelzi.

2005-ben Angliában és Walesben enyhítették az alkohol értékesítését szabályozó licenszrendelkezéseket, így például engedélyezték a bárok és klubok nyitva tartási idejének meghosszabbítását, amit az alkoholellenes szervezetek azóta is kifogásolnak.