• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Magyarország a demográfiai bombával játszik

Európai Unió Forrás: Weborvos Szerző:

Magyarország demográfiai szempontból a „legveszélyeztetettebb" országok közé tartozik egy uniós tanulmány szerint.

Az európai lakosság elöregedése okozta kihívásokra igyekszik megoldást kínálni az Unió illetékes bizottságának két új közleménye, melyek egyikében Magyarországot a „legveszélyeztetettebb" országok közé sorolják.

A Külügyminisztérium közleménye idézte Joaquín Almunia gazdasági és pénzügyi biztost, aki szerint „Amennyiben a tagállamok többsége nem tesz komoly lépéseket annak érdekében, hogy hatástalanítsa az időzített nyugdíjbombát, az gyermekeink és unokáink kezében fog robbanni, elviselhetetlen terhet róva rájuk. Ezt a problémát a deficit és az adósság csökkentésével, valamint a nyugdíjrendszer és az egészségügy reformjával lehet megoldani."

A bizottság október 30-31-én tartja meg első alkalommal az Európai Demográfiai Fórumot, amelyhez memorandumot adott ki. A dokumentum szerint az idősebb munkavállalók, az 55 és 64 év közöttiek száma 2005 és 2030 között 14 millióval nő majd, a 80 éven felülieké pedig a mai 19 millióról 34 millióra emelkedik. Az EU teljes dolgozó népessége - 15-64 évesek - ugyanakkor 2030-ra húszmillióval csökken. Ma minden 65 éven felülire négy munkaképes korú jut, 2050-ben viszont már csak két dolgozó „tart majd el" egy nyugdíjast.

A népesség már most is csökken Magyarországon, Lettországban, Litvániában, Észtországban, Szlovákiában és Csehországban. 2005 és 2050 között azonban a hat legnépesebb EU tagállam közül is csak az Egyesült Királyság és Franciaország lakossága nő majd. Előbbi várhatóan 8, utóbbi 9,6 százalékkal.

A költségvetés helyzetéből kiindulva és az elöregedés kapcsán várható kiadásokat figyelembe véve egy másik uniós közlemény az EU tagállamokat három csoportba osztotta annak alapján, mekkora „pénzügyi kockázatnak" vannak kitéve. A „magas kockázatú" országok közé került Magyarország, Csehország, Ciprus, Görögország, Portugália és Szlovénia. Ezekben az államokban az ellátórendszerek alapvető reformja szükséges, melynek együtt kell járnia a költségvetés konszolidációjával is, mivel legtöbbjük magas deficittel küzd. Különösen Görögország, Magyarország és Portugália, bár kisebb mértékben igaz ez Csehországra és Ciprusra is. A tagállamoknak stabil költségvetésre és az államadósság mértékének minél gyorsabb csökkentésére van szüksége. Elengedhetetlen feltétel továbbá a nyugdíjrendszer és az egészségügy reformja.