Az első másfél nap alatt másfél ezren igényelték az E-111-es társadalombiztosítási nyomtatványt.
Ehhez azonban szükség van az E-111-es nyomtatványra, ami a lakhely szerint legközelebbi megyei egészségbiztosítási pénztár ügyfélszolgálatán ingyenesen szerezhető be. Fontos, hogy a kérelmezők vigyék magukkal a biztosítási viszony jogcímét igazoló dokumentumokat. Ez lehet munkáltatói igazolás, tagsági jogviszony igazolása, vállalkozói igazolvány, nyugdíjas igazolvány, iskolalátogatási igazolás, kismamáknál a gyes vagy gyed utalását igazoló szelvény, ha pedig hozzátartozóként van otthon gyermekével az anya, eltartói nyilatkozatot kell vinni az OEP-nek. Kiskorúak esetében a személyes adatokat és a magyarországi lakóhelyet igazoló dokumentumra van szükség.
A szakember hangsúlyozta: az E-111-es nyomtatványnak már a külföldi orvoshoz forduláskor rendelkezésre kell állnia, mert a dokumentum utólag már nem állítható ki. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a külföldi sürgősségi ellátásokért önrészt kell fizetni minden olyan államban, amelyben ezt saját állampolgáraiktól is megkövetelik.
Mivel az OEP igazolása csak sürgősségi ellátáshoz, és az ottani társadalombiztosítóval szerződéses orvosnál vehető igénybe, az eljárás bonyolultsága miatt a hagyományos utasbiztosítások sem vesztik értelmüket.
Részletesen összehasonlítva: az E-111-es nyomtatvánnyal csak szerződött egészségügyi szolgáltatóhoz lehet fordulni és csak az orvosilag szükséges ellátásokat – de azok árára tekintet nélkül - fedezi, az önrészt a biztosítottnak ki kell fizetni. Bizonyos tagállamokban az ellátás költségeit a biztosított előlegezi meg. 2004. július 1-ig nem minden tagállamban lehet közvetlenül az egészségügyi szolgáltatóhoz fordulni vele: Ausztriában, Csehországban, Görögországban, Németországban, Olaszországban és Portugáliában a nyomtatványt – lehetőleg megérkezés után - egészségügyi elszámoló lapra kell cserélnünk a tartózkodási helyhez legközelebbi betegbiztosítónál. (Ez a processzus július 1-től megszűnik.)
Ugyanakkor az utasbiztosítás magán egészségügyi szolgáltatónál is érvényes, a biztosítási szerződés szerinti összes ellátást fedezi (halottszállítást, poggyászbiztosítást stb.), de az ellátások költségeit csak a megállapodott összeg erejéig vállalja a biztosító. Viszont az önrészt is fedezi, és minden tagállamban a biztosító fizet és minden tagállamban közvetlenül az egészségügyi szolgáltatóhoz lehet fordulni, előzetes ügyintézés nélkül.
A főosztályvezető elmondta azt is, hogy az unió koordinációs rendeletei szerint a tagországok állampolgárai társadalombiztosítási szempontból ugyanolyan jogokkal rendelkeznek és ugyanolyan kötelezettségek terhelik őket egy másik tagállamban, mintha annak állampolgárai lennének. Ugyanakkor az EU állampolgárai főszabály szerint ott biztosítottak, ahol kereső tevékenységüket folytatják, és a saját biztosítójuk által vállalt ellátások illetik meg külföldön őket.