A felmérés a The Lancet Infectious Diseases tudományos szaklapban jelent meg.
A kezelés eredménytelenségét és gyógyszer rezisztenciát is okozhatnak a maláriás megbetegedés esetén alkalmazott hamis gyógyszerek. Ehhez a megállapításhoz az amerikai Fogarty International Center at the National Institutes of Health kutatói hét délkelet-ázsiai országból 1500, a Szahara alatti afrikai övezet huszonegy országából származóan 2500 gyógyszermintát vizsgáltak meg - közölte a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT).
A BBC News beszámolója szerint a kutatók adatai azt mutatják, a nemzetközi szinten forgalomba került malária elleni gyógyszerek harmada gyenge minőségű, hamis készítmény. A szakértők szerint a tényleges adat ennél is magasabb lehet, hiszen az eseteket gyakran nem jelentik be, nem a megfelelő hatóságoknak jelentik be vagy az érintett gyógyszergyártók nem hozzák nyilvánosságra. Emellett még soha nem készült átfogó minőségellenőrzés Kínában és Indiában, amelyek a hamis malária elleni készítmények legvalószínűbb forrásai.
Gaurvika Nayyar, a kutatást végző tudóscsoport vezetője szerint 3,3 milliárd ember van kitéve világszerte maláriás megbetegedés veszélyének, amely betegséget 106 országban járványosnak minősítenek. A szakértő becslése szerint 655 ezer és 1,2 millió közé tehető azok száma, akik évente e betegség miatt vesztik életüket. Nayyar szerint azonban mind a veszélyeztetett népesség, mind az elhunytak száma jelentősen csökkenthető lenne, ha a kezelés során alkalmazott gyógyszerek megbízható minőségű, hatékony készítmények lennének.
A felmérés szerint a malária visszaszorítására irányuló küzdelmet nehezíti, hogy számos országban elégtelen a minőségellenőrzés mértéke, ráadásul sok esetben mind a betegek, mind a kezelésüket végző egészségügyi dolgozók nem eléggé tájékozottak az alkalmazható terápiákat illetően. További nehézséget jelent, hogy sok fejlődő országban gyenge a hamisítók elleni hatósági fellépés, és az alkalmazott szankciók sem elég szigorúak.