• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

AstraZeneca: nem lesznek új kutatások

Gyógyszerpiac Forrás: Weborvos Szerző:

Szeptemberben várhatóan 30 szakembert küldenek el, és nem lesznek új kutatások.

Nem tervezi, hogy teljes kutatás-fejlesztési tevékenységét kivonja Budapestről a világ egyik vezető kutatásorientált gyógyszervállalata, az AstraZeneca – reagált a sajtóban kedden megjelent hírre Jenny Winter, a cég magyarországi igazgatója. Közölte, a hírnek annyi alapja van, hogy valóban csökkenteni kívánják a magyarországi üzletet, tehát nem lesznek újabb klinikai vizsgálatok, csak a folyamatban lévő kutatásokat viszik tovább. Ezen kívül az üzlet szűkítése elbocsátásokkal is jár majd: szeptemberben várhatóan 30 szakembert küldenek el. Az igazgatónő azonban azt is hangsúlyozta, elkötelezettek abban, hogy partnerként együttműködjenek a magyar kormánnyal a magyarok egészségéért.

Kedden a Világgazdaságban jelent meg, hogy a kutatásfejlesztés fogalomkörének változásai miatt meglehet, a multinacionális cégek elviszik Magyarországról a klinikai vizsgálatokat, így évente 30 milliárd forinttól eshet el a hazai egészségügy. Példaként említették az AstraZenecát, amely információik szerint kiviszi az országból a számos dolgozónak munkát adó regionális kutatóintézetét, s erről már tájékoztatta az érintett minisztériumokat.

Jenny Winter ezzel szemben azt mondja, nem mennek ki az országból. Viszont a cég által még júliusban kiadott közlemény szerint jelentősen csökkenteni fogják a kutatás-fejlesztésre szánt forrásaikat, válaszul a magyar kormány hozzáállására az orvosi innovációhoz. Az AstraZeneca ugyanis arra a következtetésre jutott, hogy Széll Kálmán terv alapján meghozott intézkedések korlátozni fogják az innovatív gyógyszeripari cégek K+F beruházásait, valamint a betegek hozzáférését is a megfizethető, támogatott gyógyszerekhez. Mindezek miatt döntött úgy a cég, hogy beszünteti az új klinikai kutatásokat mindaddig, amíg a kormány fel nem ismeri mekkora jelentősége van az innovatív gyógyszereknek.

A cég egyébként már tavaly bejelentette, hogy a kutatás-fejlesztési közép-európai regionális központját Budapestről Varsóba helyezi át.

Az AstraZeneca a világ egyik vezető kutatásorientált gyógyszervállalata londoni központtal, amely kiterjedt kutatás - fejlesztési, és gyógyszergyártási tevékenységet folytat és részvényeit a világ vezető tőzsdéin is jegyzik. A vállalat 1999-ben svéd és brit gyógyszeripari cégek egyesülésével jött létre, és azóta biotechnológiai vállalatokat is magába tömörítő nagyvállalatként tevékenykedik a világ több mint 100 országában. Több mint 62 ezer alkalmazottja van, ebből 11 ezren a kutatás-fejlesztési területen dolgoznak. A fő kutatási centrumok Svédországban, Angliában és az Amerikai Egyesült Államokban találhatók. A közép-kelet-európai klinikai kutatási részleg központja eddig Magyarországon volt. A régióba 10 ország tartozik, és összesen 195 szakember szervezi a klinikai kutatómunkát, a magyar klinikai kutatási részlegnek 40 diplomás munkatársa van. Az AstraZeneca Magyarországon évente eddig 1,3-1,7 milliárd forintot költött klinikai kutatásra.