A rendelet feltételeinek a gyógyszertárak legalább fele nem fog megfelelni.
Bár a Magyar Gyógyszerészi Kamara korábbi kifogásait is figyelembe véve finomították a közforgalmú, fiók- és kézigyógyszertárak, továbbá intézeti gyógyszertárak működési, szolgálati és nyilvántartási rendjét szabályzó friss miniszteri rendeletet, még így sem ért egyet a kihirdetett szabályokkal Hávelné Szatmári Katalin, az egyik fővárosi gyógyszertár vezetője, a Magyar Gyógyszertártulajdonos Gyógyszerészek Szövetségének elnöke.
Szerinte a lehető legrosszabbkor jött ez a szabályozás, mivel a jelenlegi gazdasági helyzetben nem lehet újabb terheket rakni a patikákra, még akkor sem, ha a rendelet célja érthető.
Az előző kormány liberalizációs intézkedései miatt a gyógyszertárak száma a patikavezető szerint indokolatlanul megnőtt, a költségek emelkedtek, miközben az Európában egyedülállóan alacsony, 11 százalékos és elavult szerkezetű árrés nem nyújt fedezetet a jelenlegi költségekre sem. Így az elmúlt időszakban a gyógyszertáraknak létszámot, költséget kellett csökkenteniük, kényszerűségből szakembereket bocsájtottak el, rengeteg patika került csődhelyzetbe. Ezért a gyógyszertár vezetője úgy véli, ha a kormány elő akarja írni a plusz létszámot, akkor erre pluszforrásokat is biztosítania kell. Szerinte adminisztratív eszközökkel csak a gazdasági helyzet romlását idézhetik elő.
A létszámrendelet szerinte azért sem aktuális most, mert az egész ágazat nagy változások előtt áll. Elég megemlíteni a Semmelweis és Széll Kálmán Tervet, amely például a gyógyszertámogatás 120 milliárd forintos elvonását irányozza elő. Hávelné szerint a patikák létszámának szabályozásával meg kellene várni azt, hogy ezek a változások milyen hatással lesznek a gyógyszertárakra, a forgalmukra. A vényforgalomhoz kötött létszám-megállapítást is alapvetően tévesnek tartja, mivel a szakmai munkát és annak minőségét ezzel nem lehet mérni, illetve kalkulálni. Már csak azért sem, mert egyre több vénynélküli gyógyszert és gyógyhatású készítményt szolgálnak ki a gyógyszertárakban, a vényes gyógyszerekkel kapcsolatos munkák nagy része pedig az Országos Egészségpénztárnak végzett adatrögzítési tevékenység.
A patikavezető szerint a rendeletben megszabott feltételeknek a gyógyszertárak legalább fele nem fog megfelelni. Emlékeztetett arra, hogy kórházi patikáknál már korábban volt egy hasonló rendelet, és kiderült, hogy ennek a minimumfeltételnek az intézményi gyógyszertárak 90 százaléka nem tudott eleget tenni. Ezért aztán sokáig csak ideiglenes működési engedélyt kaptak, mert azért persze egyiket sem zárták be, hiszen szükség volt rájuk.
Hávelné Szatmári Katalin szerint a mostani létszám előírásnak is ez lesz az eredménye, hogy mindenki kiskapukat keres majd, például megváltoztatja a nyitva tartást. A jelenlegi helyzetben ugyanis, ha eleget akarnának tenni a rendeletnek az sok gyógyszertár esetében egyet jelenthet a bezárással.
A múlt héten jelent meg a kormány patikákra vonatkozó létszámrendelete. Eszerint a nyitva tartás idejétől függően 1-4 gyógyszerészt és 1-4 szakasszisztenst kell foglalkoztatni egy patikában. A rendelet azt is kimondja, hogy ha egy gyógyszerkiadásra jogosult alkalmazottra számítva a vényforgalom meghaladja a havi kétezer receptet, további gyógyszerészt vagy szakasszisztenst kell felvenni.