A kérdéses gyártási tétel nem került forgalomba Magyarországon, az oltás Spanyolországban sem állt le.
"A spanyol Egészségügyi Minisztérium ideiglenesen felfüggesztette a Gardasil (Magyarországon Silgard néven forgalomba került készítmény) egyik gyártási tételéből származó oltóanyag beadását, két mellékhatás miatt, melyeket az oltóanyagok Spanyolországban történő beadását követően jelentettek. A spanyol Egészségügyi Minisztérium közleménye szerint e lépésre elővigyázatossági okokból került sor és a minisztérium „kivizsgálja a történteket, hogy megállapítsa a bekövetkezett események és az oltóanyagok közötti esetleges összefüggéseket".
A Merck elemzés alá vonta a történteket és széleskörű vizsgálatot rendelt el az NH52670 számú gyártási tételre vonatkozóan. A mellékhatás-jelentések és a kérdéses gyártási tétel előzetes vizsgálatának jelenlegi állása szerint nincs olyan jel, ami arra utalna, hogy a gyártási tétel bármilyen szempontból problémát jelentene. A Merck a teljes körű kiértékelés eredményeit azonnal továbbítja a spanyol Egészségügyi Minisztérium felé, amint az eredmények rendelkezésre állnak - áll az MSD Magyarország Kft. a Gardasil spanyolországi beadását követő mellékhatás-jelentésekkel és ezen esetek kivizsgálásával kapcsolatban közreadott hivatalos közleményében.
Mint a cég írja: "Hangsúlyozni kívánjuk, hogy a két jelentett esemény kivizsgálásának ideje alatt a spanyol minisztérium továbbra is folytatja a Gardasil többi gyártási tételéből származó oltóanyagok beadását.
A kérdéses gyártási tétel nem került forgalomba Magyarországon.
A világ egészségügyi hatóságai – közülük legutóbb 2009. januárjában az Egészségügyi Világ Szervezet (WHO) oltóanyagok biztonságosságával foglalkozó globális tanácsadó bizottsága (Global Advisory Committee for Vaccine Safety), valamint 2008. októberében az Egyesült Államok betegségmegelőzési központjai (US Centers for Disease Control, CDC) – megerősítették, hogy a Gardasil jó biztonságossági profillal rendelkezik.
A WHO közleménye alapján: „A biztonságossági profil hasonló volt ahhoz, melyet az oltóanyag engedélyezését megelőző klinikai vizsgálatok során figyeltek meg. Semmilyen bizonyítékát nem találták olyan előzőleg fel nem derített súlyos mellékhatásoknak, melyek okokozati összefüggésben állnának az oltóanyag beadásával." Az oltóanyagból annak 2006. júniusában történő bevezetése óta világszerte 40 millió adagot adtak el, ebből közel 10 millió adagot Nyugat-Európában."