Korábban rendelettel korlátozták az orvosokat a gyógyszerek felírásában.
Csehországban tavaly 44 milliárd korona (450 milliárd forint)értékű gyógyszert adtak el a gyógyszergyártó vállalatok a kórházaknak és a patikáknak. Ez 322 millió doboz gyógyszert jelent, 4,4 százalékkal többet az előző évinél. A szállítások pénzértéke viszont 11,4 százalékkal emelkedett, közölte pénteken Prágában az IMS Health ügynökség képviselete.
Az előző évben, 2006-ban mind a mennyiségben, mind értékben csökkent a forgalom. 2005-ben 323 millió doboz gyógyszert adtak el 39,8 milliárd korona értékben, 2006-ban 310 millió dobozt 39,6 milliárd korona értékben.
Ez annak volt következménye, hogy David Rath akkori egészségügyi miniszter rendelettel korlátozta az orvosokat a gyógyszerek felírásában. A miniszter ezzel szerette volna csökkenteni a gyógyszerfogyasztást, ami akkor sikerült is. A rendelet ellen elsősorban a külföldi gyógyszergyártók és forgalmazók tiltakoztak, de rosszul érintette a hazai, cseh cégeket is, köztük a legnagyobb Zentivát.
A szociáldemokrata miniszter rendeletét polgári demokrata utóda, Tomás Julínek már több mint egy éve megszüntette.
- A cseh gyógyszerpiac az utóbbi négy-öt évben átlagban évi 8,1 százalékkal bővül. Ez hasonló, mint a többi európai uniós tagállamban - mondta Radim Petrás, a külföldi gyártók érdekeit védő MAFS szervezet igazgatója.
Petrás szerint az egyre növekvő élettartam miatt évente mintegy 5 százalékkal nőnek a gyógyszerekre fordított kiadások.